Dobre dane makro nie poprawiły nastrojów inwestorów w USA

(Marek Druś)
opublikowano: 30-11-2005, 22:08

Lepsze niż oczekiwano dane makro nie zdołały poprawić nastrojów na Wall Street. Mimo wyższego niż oczekiwano wzrostu PKB w III kwartale, większego ożywienia przemysłu wytwórczego w regionie Chicago i pozytywnego brzmienia „beżowej księgi” S&P500 i Dow Jones straciły 0,6-0,7 proc. Nasdaq pozostał na poziomie z wtorku.

Lepsze niż oczekiwano dane makro nie zdołały poprawić nastrojów na Wall Street. Mimo wyższego niż oczekiwano wzrostu PKB w III kwartale, większego ożywienia przemysłu wytwórczego w regionie Chicago i pozytywnego brzmienia „beżowej księgi” S&P500 i Dow Jones straciły 0,6-0,7 proc. Nasdaq pozostał na poziomie z wtorku.

O przebiegu środowej sesji zdecydowały obawy, że dane makro przemawiają za kontynuacja trwającej od 17 miesięcy serii podwyżek stóp procentowych. Największe straty poniosła branża finansowa. Staniały akcje m.in. JP Morgan, Citigroup, U.S. Bancorp i Bank of America.

Najmocniej taniejącym blue chipem ze średniej Dow Jones był General Motors. Równie mocno taniały papiery Forda. Inwestorzy obawiają się, że koncerny poinformują w czwartek o dużym spadku sprzedaży aut.

Na Nasdaq odbiły w górę kursy spółek internetowych. Po największej od ponad roku przecenie lekko zaczęły drożeć akcje Google, właściciela najpopularniejszej przeglądarki. Mimo obniżenia rekomendacji przez UBS umiarkowanie drożały papiery Yahoo, których cena utrzymuje się w pobliżu pięcioletniego maksimum. Mocno staniały akcje Research In Motion. Producent komunikatorów Blackberry nie dostał zgody na ugodę sądową w sporze patentowym, co wywołało obawy co do jego dalszej działalności na amerykańskim rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane