Dobre dane makro zachęciły amerykańskich inwestorów do zakupów

opublikowano: 16-09-2004, 22:06

Seria dobrych danych makro tchnęła w serca amerykańskich inwestorów sporą dawkę optymizmu, efektem czego była udana sesja na giełdach. Radości nie był w stanie nawet zakłócić „rozbijający się” na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej huragan Ivan. Jednak kataklizm ciągle znajduje się w centrum uwagi inwestorów.

Wskaźnik inflacji cen konsumpcyjnych wyniósł w sierpniu 0,1 proc. Prognozy ekonomistów zakładały poziom 0,2 proc. Z kolei inflacja bazowa wyniosła 0,1 proc. To dobre dane, gdyż mogą skłonić Fed do wstrzymania się z kolejna podwyżką stóp procentowych podczas przyszłotygodniowego posiedzenia.

Argumentem przeciw kolejnemu zaostrzeniu polityki monetarnej mogą też być dane z rynku pracy. W minionym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek wyniosła 333 tys. To nieco mniej od prognozy analityków.

Zaskakująco silny spadek odnotował natomiast wskaźnik aktywności rejonu Filadelfii publikowany przez Fed. We wrześniu jego wartość opadła do 13,4 pkt. wobec 28,5 pkt. w sierpniu. To niespodzianka, gdyż specjaliści szacowali, że indeks spadnie do najwyżej 24,5 pkt.

Słabo zaprezentowały się walory dwóch czołowych spółek z branży teleinformatycznej, Lucent Technologies i Nortel Netrworks. To rezultat ogłoszenia przez drugą ze spółek prognozy, która sugeruje słabe wyniki sprzedaży w III kwartale. Kurs akcji spółki opadał chwilami o ponad 8 proc. Z kolei Lucent odnotowywał przecenę rzędu co najwyżej 1 proc.

Na wartości zyskiwały za to papiery EDS. Zwyżkę należy traktować jako swego rodzaju niespodziankę, gdyż jak podała spółka, bankructwo linii lotniczych US Airways może obniżyć zyski spółki serwisowej o około 3 centy na akcję. Mimo tego ostrzeżenia kurs rósł o ponad 1 proc.

Po porannej wpadce, straty starały się odrobić z połowicznym sukcesem walory Qualcomm. Przecena była konsekwencją obniżenie przez Credit Suisse First Boston rekomendacji do „neutralnie” z „ponad rynek”. Bank stwierdził, że udział spółki w zyskach wynikających z implmentacji technologii 3G w telefonii komórkowej został już zdyskontowany w jej obecnej wycenie.

Z kolei podniesienie przez CSFB oceny Nokii do „neutralnie” z „poniżej rynku” wzmocniło wycenę akcji fińskiego producenta telefonów aż o 2,4 proc.

Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał 0,13 proc., zaś Nasdaq Composite wzrósł o 40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dobre dane makro zachęciły amerykańskich inwestorów do zakupów