Dobre dane o inflacji w USA pomogły polskim gigantom z GPW

(Artur Szymański)
16-03-2006, 17:42

Wystarczyły dwie sesji, by WIG20 odrobił straty z pięciu poprzednich sesji. Indeks największych spółek zyskał w czwartek 2,17 proc. Kończąc dzień na poziomie 2833,52 pkt prawie wrócił do sytuacji sprzed feralnej sesji 8 marca. Drugi dzień z rzędu w centrum zainteresowań inwestorów były spółki o największej płynności akcji.

Wystarczyły dwie sesji, by WIG20 odrobił straty z pięciu poprzednich sesji. Indeks największych spółek zyskał w czwartek 2,17 proc. Kończąc dzień na poziomie 2833,52 pkt prawie wrócił do sytuacji sprzed feralnej sesji 8 marca. Drugi dzień z rzędu w centrum zainteresowań inwestorów były spółki o największej płynności akcji.

Początek czwartkowej sesji nie zapowiadał tak udanego finiszu. Do półmetka notowań jedynym wydarzeniem był… brak wydarzeń. Pierwsza połowa sesji stała pod znakiem bardzo mizernej aktywności inwestorów. Po trzech godzinach obroty na akcjach spółek z WIG20 wynosiły skromne 170 mln zł. Zapowiadał się niezwykle nudny dzień. Po południu jednak inwestorzy z większym animuszem zabrali się do kupna akcji, ostatecznie handel akcjami czołowej dwudziestki zamknął się kwotą 644 mln zł.

Impuls do wzrostu indeksów nie tylko w Warszawie, ale i na pozostałych rynkach naszego regionu dała publikacja danych o inflacji w USA. Departament Pracy poinformował, że ceny detaliczne wzrosły w lutym o 0,1 proc. co jest zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Ważniejsza inflacja bazowa wzrosła jednak tylko o 0,1 proc., podczas gdy ekonomiści szacowali ją na +0,2 proc. Mniejsza inflacja oddala perspektywę podwyżek stóp procentowych. Spada tym samym obawa o wzrost rentowności amerykańskich obligacji, która w ostatnich dniach powodowała odpływ inwestorów zagranicznych z rynków rozwijających się.

Pomimo braku wzrostów ceny ropy i miedzi, inwestorzy ruszyli do kupna akcji PKN Orlen i KGHM. Po raz kolejny okazało się, że nie zawsze notowania ich akcji mają związek z cenami surowców. Decydującym kryterium często staje się ich wysoka kapitalizacja. Kurs płockiej rafinerii poszedł w górę do 59,9 zł, czyli aż o 4,36 proc., natomiast akcje miedziowego kombinatu podrożały o 1,26 proc. do poziomu 72,4 zł. Najwyższe obroty 127 mln zł zanotowano na walorach Telekomunikacji Polskiej. Akcje zwyżkowały do 21,9 zł, czyli o 3,3 proc. Pomogło podniesienie przez DI BRE Banku rekomendacji z „trzymaj” do „kupuj”. Cenę docelową zwiększono o 30 groszy do 23,9 zł.

Ocieplenie klimatu rynkowego wykorzystali akcjonariusze GTC, który w imponującym stylu poprawił historyczny rekord z poprzedniej sesji. W czwartek akcje podrożały aż o 9,57 proc. kończąc dzień na nowym szczycie 315 zł. Dynamiczny trend wzrostowy, przerywany krótkimi korektami, trwa od początku grudnia 2005 r. W tym czasie akcjonariusze dewelopera wzbogacili się aż o 125 proc., podczas gdy WIG20 zwyżkował o ponad 12 proc.

Z mniejszych spółek bardzo udany dzień mieli posiadacze akcji Rafako, które podrożały o 8,8 proc. Wysoki wzrost notowań przy bardzo dużych jak na tę spółkę obrotach 19,8 mln zł to zasługa informacji o zawarciu kontraktu z należącą do grupy BOT Elektrownią Bełchatów. Wartość umowy wynosi 43 mln euro (ok. 168 mln zł). Zlecenie ma zostać zrealizowane do końca 2008 r.

Tyle samo zyskali akcjonariusze Simple po zapowiedzi Janusza Bąka, prezesa spółki połączenia Simple z inną firmą informatyczną o podobnej wielkości. Na przyszły rok informatyczna spółka zaplanowała emisję akcji. Historyczny szczyt poprawiło Echo. Akcje dewelopera poszły w górę o 6,3 proc. do 260,5 zł, przy wysokich obrotach 26,4 mln zł. W dużej mierze jest to jednak wynik umówionej transakcji, której przedmiotem było 40 tys. akcji po cenie jednostkowej 259 zł. Jednorazowy obrót wyniósł więc 20,72 mln zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dobre dane o inflacji w USA pomogły polskim gigantom z GPW