Dobre dane wsparły efekt interwencji

Krzysztof Wołowicz DM TMS Brokers
01-12-2011, 00:00

WALUTY

Akcja największych banków centralnych, mająca zwiększyć płynność w światowym systemie finansowym, była wydarzeniem dnia. Od 5 grudnia wyceny istniejących swapów dolarowych obniżą o 50 pkt baz. Fed, ECB, NBS oraz banki centralne Kanady, Anglii i Japonii. Banki zamierzają również uruchomić tymczasowe dwustronne swapy, by zapewnić płynność w każdej z poszczególnych walut. Rozwiązania te mają obowiązywać do 1 lutego 2013 r.

W komunikacie wydanym o godz. 14 poinformowano, że te działania mają zmniejszyć napięcia na rynkach finansowych i zapewnić swobodny dostęp do kredytowania dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W reakcji na informacje o wspólnej akcji banków centralnych euro zyskało do dolara ponad jeden procent, a kurs EUR/USD z 1,3298 wzrósł do 1,35.

Również złoty zyskał na akcji banków centralnych. Kurs EUR/PLN obniżył się z ponad 4,55 do nawet 4,47. Do poprawy nastrojów znacząco przyczyniły się też lepsze dane makroekonomiczne, napływające głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Szczególnie pozytywnie zaskoczyły dane o wzroście zatrudnienia w sektorze prywatnym, co dobrze wróży przed publikacją danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Również indeks aktywności w biznesie na Środkowym Zachodzie USA (Chicago PMI) odnotował wzrost najwyżej od kwietnia.

W Polsce natomiast wzrost gospodarczy w trzecim kwartale okazał się wyższy od prognoz i wyniósł 4,2 procent. Pytanie, na jak długo rynkom wystarczy optymizmu?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wołowicz DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre dane wsparły efekt interwencji