Dobre dane, wzrost będzie przyspieszał

  • Przemysław Kwiecień
29-11-2013, 10:35

Opublikowany dziś raport o polskim PKB potwierdził wstępny szacunek: wzrost gospodarczy w trzecim kwartale wyniósł 1,9% R/R.

 Na poziomie całego PKB nie było zatem niespodzianki, ale struktura wzrostu okazała się korzystna. Tak jak prognozowaliśmy, popyt krajowy wzrósł o 0,5%, zaś konsumpcja o 1%. W ramach popytu krajowego mamy jednak kilka pozytywnych niespodzianek. Po pierwsze, inwestycje już w trzecim kwartale były na niewielkim plusie. Po drugie, mocniej niż oczekiwaliśmy wzrosła konsumpcja rządowa, pokazując, iż sektor publiczny może przestać ciążyć wzrostowi tak jak to miało miejsce od 2011 roku. Dalej, po redukcji zapasów w drugim kwartale, firmy odbudowały je w trzecim tylko w niewielkim stopniu. Gdyby wzrost zapasów był taki jak zakładaliśmy, tempo wzrostu PKB wyniosłoby 2,4%. Oznacza to, iż ten efekt pojawi się w kolejnych kwartałach, pomagając w ożywieniu. Dużym zaskoczeniem są wolumeny w handlu zagranicznym. Wkład eksportu netto we wzrost jest niemal dokładnie taki, jak przewidywaliśmy, ale wolumeny rosły w szybszym tempie: 6,4% R/R w przypadku eksportu i 3,4% w przypadku importu. Rosnące wolumeny w handlu są uważane za symptom poprawy koniunktury, choć dynamika tego wzrostu będzie trudna do utrzymania wobec słabej koniunktury w europejskim eksporcie.

Strukturę wzrostu w trzecim kwartale oceniamy pozytywnie. Wzrost powinien przyspieszać w kolejnych kwartałach. Niewykluczone, że w ostatnim kwartale tego roku zobaczymy już 2,5%, a w roku przyszłym realne jest 3%+. Dane są pozytywne dla złotego i akcji oraz negatywne dla cen obligacji. WIG20 zareagował na dane pozytywnie, złoty zaś traci, potwierdzając, iż to przede wszystkim globalne czynniki będą mieć wpływ na końcówkę roku na naszej walucie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień CFA Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre dane, wzrost będzie przyspieszał