Dobre dane z USA pomogły złotemu

Joanna Pluta, Tomasz Regulski; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 10-08-2009, 10:03

W piątek złoty umacniał się na fali dużo lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy – notowania USD/PLN zniżkowały pod poziom 2,9000, a kurs EUR/PLN ponownie przebił dołem 4,1000.

Dane z USA wskazały na spadek stopy bezrobocia oraz mniejszą od prognoz redukcję zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. To poprawiło nastroje wśród inwestorów i wsparło apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. W efekcie notowania indeksów giełdowych na światowych parkietach silnie zwyżkowały, a waluty tzw. emerging markets zyskały na wartości. W regionie europejskich rynków wschodzących najsilniej umocnił się złoty oraz korona czeska. Świadczy to o tym, iż inwestorzy zagraniczni zaczynają bardziej selektywnie podchodzić do regionu i coraz większą uwagę zwracają na fundamenty poszczególnych gospodarek.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od kontynuacji umocnienia złotego i spadku kursu euro w okolice 4,0700. Ponieważ jednak poziom ten stanowi dość istotne wsparcie, wyznaczone przez zeszłotygodniowe minimum, po chwili nastąpiło 2-groszowe odbicie. Z góry powinno być ono powstrzymywane przez wspomniany już poziom 4,1000 PLN za EUR.
Dziś Łotwa zapoczątkuje w naszym regionie cykl publikacji danych o dynamice PKB w drugim kwartale bieżącego roku. Oczekuje się, iż gospodarka łotewska skurczyła się w tym okresie o 22%. Dane z Polski odnośnie wzrostu gospodarczego w okresie od marca do czerwca 2009 r. zostaną przedstawione 28 sierpnia. Dziś główny doradca ekonomiczny premiera, Michał Boni powiedział, iż wzrost PKB w minionym kwartale mógł kształtować się w przedziale 0,5% - 1% r/r. Jeśli wynik ten okazałby się prawdziwy, byłaby to bardzo dobra informacja zarówno dla krajowej gospodarki, jak i dla złotego. Jeszcze kilka miesięcy temu bowiem oczekiwano, iż drugi oraz trzeci kwartał będą najtrudniejsze dla Polski z punktu widzenia dynamiki PKB.

Piątkowa publikacja lepszych od prognoz danych z amerykańskiego rynku pracy dała impuls do wzrostu na giełdach w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj zwyżka ta była kontynuowana na parkietach w Azji. Co ciekawe w ślad za giełdami nie podążył kurs EUR/USD, który do niedawna był z nimi dodatnio skorelowany. Być może są to pierwsze oznaki tego, że kurs tej pary walutowej powoli przestaje być barometrem nastrojów rynkowych, a staje się wyznacznikiem postrzegania przez inwestorów amerykańskiej i europejskiej gospodarki. Obecnie lepsze perspektywy rysują się przed Stanami Zjednoczonymi. PKB USA ma szansę wzrosnąć już w III kw. br., podczas gdy zwyżki tego wskaźnika dla strefy euro oczekuje się dopiero w przyszłym roku. Jednak nie można obecnie jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że kurs EUR/USD czekają większe spadki. Przeciwko takiemu scenariuszowi wciąż przemawiają obawy inwestorów przed nadmiernym wzrostem podaży dolara w momencie, gdy gotówka wpompowana w amerykańską gospodarkę w czasie kryzysu trafi na rynek.

Kurs EUR/USD spadł w piątek do poziomu 1,4150. Dzisiaj kształtuje się on nieco wyżej, w pobliżu 1,4200. Należy pamiętać, że powrót kursu poniżej poziomu 1,4300 oddala perspektywę większego wzrostu wartości euro względem dolara. Kolejne godziny powinny przynieść konsolidację w notowaniach tej pary walutowej, gdyż rynek prawdopodobnie będzie potrzebował chwili wytchnienia po piątkowym dynamicznym ruchu. Wspomnianej konsolidacji sprzyjać będzie fakt, że dzisiaj z największych gospodarek nie poznamy żadnych istotnych danych makroekonomicznych.

Sporządzili: Joanna Pluta, Tomasz Regulski; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta, Tomasz Regulski; Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane