Dobre dane z USA zniwelowały trzydniowe straty WIG20

ISB
28-08-2008, 17:16

Indeks największych spółek warszawskiej giełdy WIG20, który spadał od początku tygodnia, w czwartek, głównie dzięki dobrym danym makro ze Stanów, zniwelował wszystkie straty, uważają analitycy

Początek notowań na warszawskim parkiecie nie zaczął się po myśli byczego obozu, który liczył, iż po pozytywnym zakończeniu wczorajszej sesji na Wall Street, gdzie główne indeksy S&P500 oraz DJIA zyskały odpowiednio +0,8% i 0,79%, z łatwością przyjdzie wyrwać się z ujemnej passy poprzednich dni. "Początek handlu w całej Europie był jednak inny od tych założeń. Do tego przyczyniły się obawy o kondycję sektora finansowego. Oprócz WIG20, którego otwarcie uplasowało się na poziomie 2.497 pkt, na minusie rozpoczęły parkiety niemiecki oraz francuski" - poinformował w komentarzu Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Jego zdaniem, dla rodzimego indeksu, otwarcie poniżej bariery 2.500 pkt groziło kolejnymi spadkami, jednakże warszawskie byki szybko przejęły inicjatywę i w kilka chwil zdołały wydźwignąć indeks na kosmetyczne plusy.

W tym czasie pozostałe parkiety europejskie trwały w letargu pod poziomami zamknięcia z dnia wczorajszego, z którego wyrwała je dopiero publikacja danych makro z rynku amerykańskiego, którego tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniosło w 2Q 2008 roku 3,3%. Wcześniej Departament Handlu szacował, że tempo wzrostu PKB wyniosło 1,9%, a analitycy prognozowali, że wielkość ta wyniesie 2,7%.

Tak dobre dane przyczyniły się do wzrostu europejskich indeksów, wśród których DAX oraz CAC40 zyskały 1,2-1,5%. W tym okresie WIG20 znalazł się na poziomie 2.555 pkt, co stanowiło wzrost od początku notowań o 2,32%. "Był to dobry omen, który sprawił, iż w ciągu jednego dnia indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu odrobił wcześniejsze trzydniowe straty" - podkreślił analityk.

Na zamknięciu WIG20 zyskał jeszcze kilka cennych punktów i ostatecznie zakończył dzień na poziomie 2.576,37 pkt notując zwyżkę o 2,52%. WIG zyskał 1,73% wzrastając do 40.149,89 pkt. Obrót na rynku akcji wyniósł wreszcie ponad 1,2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dobre dane z USA zniwelowały trzydniowe straty WIG20