Dobre informacje przestają robić wrażenie

Adrian Boczkowski
opublikowano: 29-07-2009, 00:00

Okolice 2100 pkt są dla WIG20 silnym oporem. Było to widać w poniedziałek czy we wtorek. Po porannym zrywie kupujących i przekroczeniu wspomnianego poziomu do głosu dochodziła podaż, która do końca dnia rozdawała karty. To zresztą wynik zmian globalnych nastrojów. W bezwładnym dryfowaniu GPW nie byłoby nic złego, gdyby nie to, że ostatnio to właśnie nasz parkiet odrywał się od reszty stawki i przodował we wzrostach. Tymczasem obecnie byki uciekły z pola walki, a GPW przereagowuje lekkie spadki na Zachodzie.

Najmocniej spadają wyceny blue chipów, czyli ulubieńców zagranicy. Widać, że przystopowała ona zakupy lub realizuje wysokie zyski (WIG20 w 10 sesji skoczył o ponad 15 proc.). To pociągnęło w dół złotego, choć handel akcjami blue chipów miał o połowę mniejszą wartość niż na początku ostatniej fali wzrostowej z połowy lipca.

WIG20 wciąż pozostaje powyżej 2000 pkt, ale dzienne szczyty mają już tendencję spadkową. Rynki zachowują się zresztą dziwnie, co również powinno wzbudzać ostrożność. W poniedziałek po publikacji danych o ożywieniu na wtórnym rynku nieruchomości w USA tamtejsze indeksy zniżkowały. W ślad za nimi poszła większość parkietów. Pomimo późniejszych wzrostów widać, że parcie na realizację zysków jest duże. O ile bycze bractwo w ostatnich tygodniach opierało się na rosnących zyskach banków bez przyglądania się ich jakości, o tyle obecnie jest odwrotnie. Skok wyniku Deutsche Banku został przyćmiony przez wzrost odpisów i rezerw. Wtorkowe dane o stabilizacji cen nieruchomości w USA czy o podwyższaniu prognoz zysków spółek również nie zostały ciepło przyjęte, a pretekstem do zejścia indeksów pod kreskę były słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne niektórych spółek zza oceanu i spadek indeksu zaufania konsumentów. Ewentualne dobre informacje są już dla wielu inwestorów w cenach.

Dobrze było to widać we wtorek na GPW. Nasz sezon publikacji raportów z II kwartału rozpoczął tradycyjnie Bank Millennium. Dzięki niższym, niż oczekiwano rezerwom wypracował 9 mln zł zysku zamiast prognozowanego 1 mln zł straty. Dla banku nominalnie nie jest to duża różnica, ale w wydźwięku owszem. Tymczasem kurs zniżył się o ponad 5 proc. Gino Rossi, który właśnie uciekł przed bankructwem dzięki inwestorowi finansowemu, potaniał o ponad 20 proc. To jednak nie skutek warunków emisji ratunkowej. Nie można było przecież liczyć na wysoką cenę emisyjną, co zresztą spółka sygnalizowała już wcześniej. Porozumienie z bankami w postępowaniu naprawczym i chęć odkupienia od nich akcji nie pomogły kursowi mięsnej Dudy. Zleciał o ponad 8 proc. Warto jednak zauważyć, że kursy tych spółek ostatnio dynamicznie rosły, oddalając się od dna bessy o kilkaset procent.

Adrian Boczkowski

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane