Dobre nastroje na Zachodzie pomogły polskim indeksom

Kamil Zatoński
opublikowano: 02-11-2005, 00:00

WIG20 wzrósł w poniedziałek o 1 proc. dzięki zwyżkom cen akcji na rynkach zagranicznych. Spora grupa inwestorów postanowiła jednak wstrzymać się z transakcjami — obroty nie przekroczyły nawet 500 mln zł. Zaprzysiężenie nowego rządu osłabiło indeksy, ale był to raczej tylko pretekst do odwrotu po blisko 2-proc. zwyżce w ciągu dnia.

Indeks największych spółek rozpoczął tydzień na 0,76-proc. plusie (od 2334,19 pkt), a zwyżka była kontynuowana niemal bez odpoczynku do 2360 pkt. Ton wydarzeniom nadawały największe spółki, na których skupił się popyt (60 proc. całości obrotów). Kursy Pekao, TP, PKN i PKO BP rosły o 2-3 proc., ale było to wyłącznie zasługą dobrych nastrojów, panujących na giełdach zachodnich. Indeksy w Londynie, Paryżu i Frankfurcie zwyżkowały o 1,5-2 proc., a po południu dołączyły do nich rynki amerykańskie.

Punktualnie o 13.00 WIG20 zanotował dzienne maksimum (2361,58 pkt), co zbiegło się z powołaniem przez prezydenta nowego rządu Kazimierza Marcinkiewicza. I choć nie było to niespodzianką, to pociągnęło za sobą osłabienie wskaźników giełdowych. W największym stopniu przyczyniła się do tego TP, której akcje z każdą minutą traciły na wartości, by ostatecznie zakończyć dzień na symbolicznym plusie. Już na samym finiszu notowań do Telekomunikacji dołączyły walory Pekao, co natychmiast skorygowało kurs WIG20 o 13 pkt (ponad 0,5 pkt proc.) w dół. Na podstawie takiej sesji trudno o daleko idące wnioski, tym bardziej że znaczna grupa inwestorów znajdowała się poza rynkiem. Odbicie niewiele zmienia także w technicznym obrazie rynku.

Wśród giełdowych średniaków powody do zadowolenia mają tymczasem akcjonariusze Polimeksu. Akcje budowlanej spółki w ciągu trzech ostatnich sesji podrożały o 10 proc. Po korekcie siły odzyskał Bioton, który poinformował o planach emisji walorów dla udziałowców SciGen. Zwyżkę kontynuował Getin, o 3 proc. wzrósł również kurs Rafako. Raciborska spółka poinformowała o podpisaniu kontraktu o wartości 298 mln zł na wykonanie i montaż instalacji odsiarczania spalin dla Elektrowni Pątnów. Termin jego realizacji to 2007 r., ale już w przyszłym roku umowa powinna znaleźć odzwierciedlenie w wynikach firmy. Na drugim biegunie wylądowały papiery Mondi. Po publikacji wyników kwartalnych akcje spółki ze Świecia staniały o ponad 3 proc. Zysk netto spółki zmniejszył się do 12,5 z 73,9 mln zł przed rokiem. O 3,5 proc. niższe były także przychody. To znacznie poniżej oczekiwań rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre nastroje na Zachodzie pomogły polskim indeksom