Dobre nastroje nie przekładają się na umocnienie złotego

Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 30-01-2013, 16:40

Złoty słabnie głównie w relacji do euro i do franka, a jest bardziej stabilny względem dolara oraz brytyjskiej waluty. Natomiast na globalnych rynkach mamy zwiększony apetyt na ryzyko, co zazwyczaj zachęcało inwestorów również do zainteresowania się walutami krajów gospodarek wschodzących, w tym i złotym. Na chwilę obecną tak nie jest.

O godzinie 16:25 za euro należy zapłacić 4,20, a za franka 3,39 złotego. Natomiast względnie stabilnie notowania zachowują się względem dolara, gdzie obserwujemy powrót do zeszłotygodniowego minimum wypadającego w rejonie 3,08. Na słabe zachowanie złotego mogą mieć wpływ wypowiedzi prezesa NBP, który podkreśli, że jesteśmy w cyklu obniżek stóp procentowych i prawdopodobnie cykl ten będzie kontynuowany. Taka wypowiedź może być powiązana ze wczorajszym odczytem PKB za 2012 rok, który wyniósł 2% wobec 4,3% rok wcześniej. Co więcej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że spodziewa się wzrostu bezrobocia w styczniu o 0,5 – 1 punktu procentowego w relacji do grudnia 2012 roku.

Jednak na tę chwilę do większego osłabienia złotego nie wystarczą tylko czynniki lokalne, gdyż pomimo powyższych wypowiedzi złoty i tak jest relatywnie mocny przez hossę na rynku globalnym. Dalsza deprecjacja będzie zatem możliwa dopiero w momencie wystąpienia korekty na eurodolarze, który dziś jest handlowany powyżej 1,3500 (najwyższy poziom od listopada 2011 roku), a także w momencie rozpoczęcia realizacji zysków na giełdzie w USA oraz w Niemczech.

Dziś inwestorzy wyczekują jeszcze na wieczorną decyzję Komitetu Otwartego Rynku w USA w sprawie stóp procentowych – publikacja o godzinie 20:15 czasu polskiego. Jest to jedno z dwóch wydarzeń tygodnia na szerokim rynku, gdyż drugie będzie miało miejsce w piątek o godzinie 14:30. Będzie to publikacja danych z rynku pracy w USA, które zazwyczaj powodują największą zmienność na rynku walutowym.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane