Dobre samopoczucie w miejscu pracy

  • Materiał partnera
opublikowano: 10-01-2018, 13:02
aktualizacja: 10-01-2018, 13:04

Kultura organizacyjna oraz sposób funkcjonowania współczesnych firm i organizacji nie sprzyjają biologii człowieka. Ciągła presja pod którą żyjemy, niepewność zawodowa, nadmierne obciążenie pracą, czy wreszcie siedzący tryb życia to zjawiska towarzyszące nam w codziennym życiu.

Naukowcy wysnuwają tezy, że w XXI wieku to właśnie choroby spowodowane pracą biurową będą najbardziej dojmującymi schorzeniami zawodowymi. Czy należy się martwić? Jak w takiej sytuacji znaleźć poczucie spełnienia i satysfakcji? Wydaje się, że pewnego rodzaju panaceum może być nabierające coraz większego znaczenia holistyczne podejście do kwestii zachowania równowagi w życiu zwane well-being.

Podobnie jak moda na walentynki i Halloween, zjawisko to przywędrowało do nas z Zachodu. W Ameryce to obecnie bardzo popularna idea, w Polsce jesteśmy na początku drogi doceniania work & life balance. Mimo podejmowanych inicjatyw promujących corporate wellness przez co bardziej świadomych pracodawców wciąż jest to temat wymagający szerszego zrozumienia i wdrożenia w praktyce.

Wiele zmian w tym zakresie jest inicjowanych przez najnowsze badania. Najczęściej cytuje się raport Instytutu Gallupa, w którym zdefiniowano pojęcie Indeksu wellbeing. Jego istota zamyka się w pięciu elementach warunkujących zadowolenie pracowników, a są to: satysfakcja zawodowa, relacje społeczne, dobrobyt ekonomiczny, poczucie więzi społecznej oraz rozwój i aktywność fizyczna.

Warto zwrócić uwagę, że mówiąc o wellbeing, czyli o dobrostanie pracowników, nie tylko należy uwzględnić eliminację czynników stresogennych oraz schorzeń, ale także zwrócić uwagę na poprawienie jakości środowiska życia - i to w wielu obszarach naszego funkcjonowania. Te kwestie mają wpływ na projektowanie miejsc pracy, układ i ergonomię biur. Środowisko pracy zaprojektowane z myślą o tych problemach może sprawić, że ludzie poczują się lepiej emocjonalnie i fizycznie oraz może pomóc im skoncentrować się i współpracować.

- Niedawno powszechnie stosowane rozwiązania typu open-plan, dziś są krytykowane. Można zaobserwować, że faworyzują one ekstrawertyków w stosunku do introwertyków. Otwarty plan wiąże się również ze stresem i niepokojem ze względu na ciągłe zakłócenia ciszy i wszechobecne bodźce rozpraszające uwagę. Słuchawki na uszach pracowników siedzących w otwartej przestrzeni przez niektórych specjalistów od aranżacji biur odbierane są jako sygnał: wołanie o prywatność. Ci sami eksperci coraz śmielej artykułują, że otwarty plan, który miał zachęcać do interakcji, po prostu zawodzi. Widzimy, że duże organizacje przyjmują te uwagi i powoli zmieniają zasady aranżacji. Mniejsze firmy zapewne wkrótce pójdą w ich ślady - wyjaśnia Agnieszka Tchórzewska, HR Manager Vastint Poland.

Jak ważną kwestią staje się wellbeing może świadczyć fakt, że nie jest to wyłącznie domena pracodawców. Deweloperzy również, chcąc zwiększyć atrakcyjność budynków i przyciągnąć najemców, wychodzą naprzeciw potrzebom pracodawców dbając o dobre samopoczucie użytkowników swoich nieruchomości. W czy się to przejawia?

Otóż część z nich zaczęła wdrażać nowy standard budowlany WELL. To nowy system do pomiaru, certyfikowania i monitorowania wydajności budynków, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie. Efekt to mnóstwo nowych metod pracy zaprojektowanych z myślą o pracowniku. Dla projektantów i pracodawców biurowych poziomy produktywności są szczególnie ważnym tematem. W odpowiedzi eksperci twierdzą, że musimy zacząć myśleć o pracownikach nie jak o maszynach realizujących zadania, ale jako indywidualnościach.

Deweloperzy mają wpływ na jakość środowiska, w którym przebywamy, żyjemy i pracujemy. To od nich zależy, czy otacza nas nietuzinkowa architektura, czy otoczenie zapewnia nam dostęp do ścieżek rowerowych, parkingów i potrzebnych usług. Przykłady dobrych praktyk można mnożyć, ale kompleksy Business Garden wyróżniają się na tle innych projektów. Wymienione udogodnienia, to nie jedyne atuty tych nowoczesnych parków biurowych.

Elementem wspólnym dla wszystkich kompleksów jest ogród otwarty na otaczającą przestrzeń zewnętrzną miasta. To miejsce bliskiego kontaktu z naturą, wytchnienia i chwili relaksu, a co ważniejsze, również miejsce łączące pracujących tu ludzi. W planie zagospodarowania terenu wewnętrznego znalazły się boiska do koszykówki, stoły do tenisa, wielkowymiarowe szachy, a nawet tor do gry w boule. Innym pomysłem jest postawienie w ogrodzie zewnętrznym, przeszklonych i umeblowanych pawilonów zatopionych w zieleni, które są idealnym miejscem spotkań formalnych, jak również nieoficjalnych, ułatwiających walkę z "anonimowością".

- W Business Garden staramy się ciągle zaciekawiać pracowników i zapraszać ich do uczestnictwa w różnych inicjatywach. Nasz kalendarz pełen jest wydarzeń zachęcających do bardziej aktywnego trybu życia. Organizujemy warsztaty zdrowego żywienia, co więcej - w stałej ofercie kantyny są dania bezglutenowe, zdrowa żywność, świeże soki. Organizujemy Bike Days oraz umożliwiamy pracownikom bezpłatne korzystanie z rowerów. W tym roku pojawiły się takie inicjatywy jak Sportowa Sobota – połączenie targu śniadaniowego ze zdrową żywnością i zajęciami ruchowymi w ogrodzie. W kompleksach zapewniamy infrastrukturę sportową, z której można korzystać w trakcie przerwy w pracy dla higieny psychicznej i rozprostowania kolan po kilkugodzinnym siedzeniu za biurkiem – mówi Agnieszka Tchórzewska.

Istotnym elementem, na który zwraca uwagę, jest budowanie wspólnoty w kompleksach Business Garden. – Staramy się zatrzeć sztywny podział pomiędzy pracą, zabawą i życiem rodzinnym. Dbamy o familijną, przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Obdarowujemy pracowników drobnymi upominkami, np. rozdajemy pączki w Tłusty Czwartek, symboliczne goździki z okazji Dnia Kobiet, czy imbirowe pierniki w Mikołajki. Zapraszamy na imprezy o charakterze rodzinnym, jak sztuki teatralne w plenerze, czy obchody Dnia Dziecka w formie pikniku z atrakcjami dla pociech pracowników – wylicza.

Nasuwa się tu pewna analogia do pro-ekologicznego podejścia na rynku nieruchomości. Początkowo tylko liderzy byli skłonni przechodzić skomplikowaną procedurę „zielonych” certyfikatów. W obecnej chwili, zrównoważone budownictwo przestało już być ekstrawagancją deweloperów, lecz stało się punktem wyjścia w decydowaniu o komercjalizacji biurowców przez społecznie odpowiedzialnych najemców.

Przez analogię, wellbeing ma szansę przekształcić się z modnego trendu w stałą praktykę. Deweloperzy będą zmuszeni wspierać pracodawców w staraniach i tworzyć przestrzeń pracy i jej najbliższe otoczenie w taki sposób, aby użytkownicy mieli zapewnione poczucie równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to tylko kwestia czasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu