Dobre spółki się obronią

Rozmawiał: Kamil Zatoński
19-07-2016, 22:00

3 pytania do... Marcina Szuby

TRZY PYTANIA DO... MARCINA SZUBY, DYREKTORA ZARZĄDZAJĄCEGO GLOBALNYM FUNDUSZEM MEDYCZNYM FIZ I MEDYCZNYM PUBLICZNYM FIZ

1 Jak pana zdaniem rozwinie się sytuacja za oceanem?

Trudno jest przewidywać, jak nadchodzące wybory za oceanem przełożą się na koniunkturę giełdową. Jednakże niezależnie od koniunktury dobre technologicznie spółki medyczne, których produkty oferują istotne korzyści kliniczne, powinny w dłuższym okresie zachowywać się relatywnie lepiej. Korzystne dla tego sektora zmiany demograficzne i rosnąca zachorowalność na choroby cywilizacyjne są trendami, które niezależnie od jakichkolwiek zmian politycznych po obu stronach Atlantyku będą przez najbliższe lata sprzyjać spółkom z sektora medycznego.

2 Jaki jest powód tego, że mimo załamania jeden z pana funduszy jest tylko lekko pod kreską, a drugi ma lepsze wyniki od konkurencji?

Medyczny Publiczny FIZ notuje w tym roku symboliczną stratę w wysokości około 0,4 proc. To znacznie mniej niż chociażby polskie akcje z indeksu WIG20 lub WIG czy też jakikolwiek inny polski fundusz medyczny. Zdecydowanie najlepszy wynik tego funduszu jest efektem tego, że został on utworzony pod koniec ubiegłego roku, tuż przed największymi spadkami do jakich doszło w pierwszym kwartale tego roku. Obserwując gwałtownie pogarszającą się koniunkturę, fundusz ten od początku był zabezpieczany. Dodatkowo oprócz ostrożnej alokacji w tym okresie udało się także podjąć trafne decyzje selekcyjne, które pozwoliły na znaczne zamortyzowanie spadków w pierwszym półroczu, które — nawiasem mówiąc — było najgorszym półroczem dla tego sektora od kilkunastu lat. Drugi nasz fundusz był stworzony znacznie wcześniej i jego relatywnie lepszy wynik od konkurencji jest także efektem lepszych decyzji selekcyjnych i alokacyjnych.

3 Czy panaceum na dekoniunkturę za oceanem mogą być polskie, względnie — europejskie spółki z sektora?

Jak najbardziej. Wiele polskich spółek medycznych zachowało się w pierwszym półroczu całkiem nieźle. Dla nas najważniejszym kryterium nie jest geograficzna lokalizacja spółki, ale raczej jakość i użyteczność kliniczna produktów medycznych, które oferują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobre spółki się obronią