Czytasz dzięki

Dobre wieści gospodarcze nie uszczęśliwiają inwestorów

Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 16-07-2020, 18:11

Wczoraj pozytywne informacje dotyczące szczepionek. Dzisiaj z kolei dobre wieści w postaci danych gospodarczych. Okazuje się, że jest to jednak w tym momencie za mało, aby doprowadzić do powstania kolejnej silnej fali wzrostowej na rynku. Teoretycznie od początku lipca znajdujemy się w przypadku większości rynków w trendzie wzrostowym. Z drugiej strony indeksy osiągnęły jedynie pułap szczytów z początku czerwca. Czy siła byków uległa już wyczerpaniu?

Dzisiaj jesteśmy świadkami bardzo pozytywnych zaskoczeń pod względem publikacji danych makroekonomicznych. Na początku dosyć pozytywnie zaskoczyły Chiny. Wzrost kwartalny PKB za Q2 powyżej 11%, podczas gdy spodziewano się odczytu blisko 10%, natomiast w ujęciu rocznym mamy wzrost. I to jaki! Powyżej 3%, podczas gdy oczekiwano niewielkiego przebicia 2% dynamiki rocznej. Widać, że Chiny całkiem nieźle poradziły sobie z koronawirusem. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę tamtejszy ustrój oraz wielkie środki pieniężne na wsparcie gospodarki. Okazuje się jednak, że wciąż rozczarowuje sprzedaż detaliczna. Oznacza to, że produkcja otrząsnęła się po krótkotrwałym kryzysie, ale nie dotyczy to jednak samych pracowników. Wobec tego pojawiają się wątpliwości, czy tak silne odbicie będzie w kolejnych kwartałach kontynuowane.

Zaskoczyły również dane z USA. W tym wypadku jest to akurat sprzedaż detaliczna, która wzrosła w czerwcu na poziomie 7,5% m/m, natomiast spodziewano się wzrostu na poziomie 5%. Można tu wciąż mówić o niskiej bazie i faktycznie tak jest, biorąc pod uwagę gigantyczny spadek z kwietnia. Z drugiej jednak strony sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu rocznym, co pokazuje, że wydatki konsumentów wracają na właściwy tor. Pensje w USA są w tym momencie wysokie, a dodatkowo można wskazać, że mamy do czynienia z dużymi transferami. Kolejny raz o zasiłek poprosiło ponad 50 mln Amerykanów. Od początku pandemii pierwszy raz o zasiłek poprosiło ponad 50 mln osób. Oczywiście część osób powróciła już do pracy, jednak skala i tak budzi respekt.

Nie jest jednak tak pozytywnie, patrząc na inne ważne wydarzenia. Wczorajsze włamanie hakerów na konta na Twitterze znanych osobistości doprowadziło do cofnięcia na tej spółce oraz również innych technologicznych. Dla przykładu traci Tesla, wobec tego, że konto właściciela, czyli Elona Muska również zostało zajęte przez hakerów, którzy w ten sposób próbowali wyłudzać pieniądze. Tesla traci również wobec zmniejszenia się o połowę rejestracji samochodów marki w Kaliforni w Q2, czyli na głównym rynku dla spółki. Nastroje były mącone też mieszanymi wynikami ze strony Bank of America.

Spadki było widać dzisiaj na większości rynków. Indeksy w Europie Zachodniej nie straciły jednak w zasadzie więcej niż 1%. Na Wall Street ograniczone spadki oprócz Nasdaqa, który traci ponad 1%. Zieloną wyspą okazały się być giełdy z naszego regionu. WIG20 zyskał dzisiaj 0,24% i zamknął się nieznacznie poniżej 1800 puntków.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane