Dobre wieści z rynku obligacji

Adam Zaremba Doradca inwestycyjny Superfund TFI
opublikowano: 11-01-2010, 17:49

W poniedziałek na światowe rynki akcji wrócił apetyt na ryzyko. Pomogły między innymi niezłe dane z chińskiej gospodarki.

Poranna publikacja dotycząca bilansu handlowego wyraźnie poprawiła nastroje globalnych inwestorów. Zarówno eksport jak i import w Państwie Środka okazał się znacznie wyższy od oczekiwań, co potwierdziło tezę o dobrej kondycji chińskiej gospodarki.

Na szerokim rynku drożały kluczowe surowce. Na wartości zyskiwała ropa naftowa oraz miedź, za którą o godz. 17:00 płacono 344 dolary za funt. W ślad za zyskującymi metalami w górę poszły rynki wschodzące. Na wartości zyskiwały również polskie spółki. Na zamknięciu sesji indeks warszawskich blue chipów WIG20 zwyżkował o przeszło 1,3 proc..

W poniedziałek wiele działo się na rynku krajowych instrumentów dłużnych. Niezwykle udana okazała się aukcja obligacji skarbowych denominowanych w euro. Dzięki sprzedaży papierów w korzystnym dla rynków wschodzących momencie Ministerstwu Finansów udało się uplasować wyjątkowo dużą emisję przy rekordowym popycie. Jednocześnie, w 100 procentach zrealizowany został plan pozyskania finansowania ze źródeł zagranicznych na cały 2010 rok. Dobre informacje z rynku dłużnego przełożyły się na obniżenie się polskiej krzywej rentowności praktycznie na całej długości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Zaremba Doradca inwestycyjny Superfund TFI

Polecane