Dobre wyniki windują kurs Puław…

Kamil Zatoński
opublikowano: 04-02-2008, 12:33

…ale też Polic, które mocno drożeją przy sporych obrotach. Pierwszej ze spółek pomaga też nowa, podwyższona prognoza.

W ubiegłym tygodniu na łamach „PB” zapowiadaliśmy, że może nadejść pięć minut dla Puław. I rzeczywiście: opublikowane w piątek po sesji wyniki za miniony kwartał okazały się być nawet minimalnie lepsze od wyśrubowanych oczekiwań analityków.

Cieszyć powinien przede wszystkim wzrost marż. Na poziomie zysku brutto ze sprzedaży to 23% po dwóch kwartałach roku obrotowego, wobec 15% przed rokiem. Marża EBITDA wzrosła z 9 do 16%, a rentowność netto z 4 do 12%.

Lepsze wyniki to przede wszystkim konsekwencja rosnących cen wyrobów, dostarczanych przez Puławy, a także korzystnego otoczenia kosztowego. Spółka odnotowała też w przychodach finansowych aż 21 mln zł z tytułu zysku na transakcjach zabezpieczających.

Zarząd Puław po wynikach drugiego kwartału zdecydował się na korektę prognozy, przedstawionej pod koniec października. Przychody w roku obrotowym 2007/2008 (skończy się w czerwcu), mają wynieść 2,278 mld zł (+5% w stosunku do poprzedniej prognozy), EBITDA 323,3 mln zł (+40%), a zysk netto 224,1 mln zł (+58%). Po dwóch kwartałach plany te wykonane są w – odpowiednio – 49, 54 i 60 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że trzeci kwartał jest tradycyjnie najlepszy dla Puław, prognozę należy uznać za dość konserwatywną.

Bardzo dobre wyniki azotowej spółki rozbudziły też nadzieje inwestorów na dobre wyniki Zakładów Chemicznych Police (raport finansowy 29.02). Tuż przed południem za akcje spółki płacono 17,57 zł, po wzroście o 7,9%. Pod względem obrotów Police plasowały się tuż na początku drugiej dziesiątki. Puławy, drożejące o 6 %, pod względem obrotów znajdowały się na 4 miejscu, po PKN, KGHM i TP.

Część tak dużych obrotów generują zapewne akcje pracownicze, które dziś po raz pierwszy weszły do obrotu giełdowego w ilości 2 mln sztuk (ok. 10% kapitału zakładowego).


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane