Dobry miesiąc dla firm IT

Marek Druś
opublikowano: 03-08-2001, 00:00

Dobry miesiąc dla firm IT

Wśród największych spółek IT notowanych na warszawskiej giełdzie, najlepiej w lipcu wypadły papiery Computerlandu, które zyskały przez ostatni miesiąc blisko 13 proc. wartości. To głównie efekt silnego wzrostu kursu akcji Computerlandu z początku lipca oraz utrzymania go dzięki wiadomościom o dobrych wynikach finansowych spółki w drugim kwartale.

Ponad 6 proc. zdrożały w trakcie ostatniego miesiąca udziały Optimusa. Notowania akcji spółki na początku lipca przyniosły spadek ich kursu, jednak po trwającej kilka sesji stabilizacji ponownie zaczęły drożeć. Wzrost ceny udziałów spółki to głównie efekt pozytywnej reakcji rynku na informację o zaskakująco dużym zysku netto, którym Optimus zakończył drugi kwartał. Wydaje się, że wyniki ostatnich notowań, przebicie przez kurs akcji spółki poziomu 50 zł, otwierają szansę na kontynuację wzrostów.

Niewiele słabszy wzrost kursu zanotowały na koniec miesiąca papiery Prokomu, który jest uznawany za najlepsza spółkę IT w naszym kraju. Udziały Prokomu zyskały w lipcu 4,8 proc. wartości, choć w połowie miesiąca drożały już ponad 15 proc. wobec kursu z początku miesiąca. Słabo zakończył ostatni miesiąc Comarch, którego akcje straciły w tym czasie 13 proc. Z danych finansowych po drugim kwartale wynika, że Comarch pogorszył wyraźnie wielkość zysku netto przy dość stabilnej wielkości zysku operacyjnego i osiągniętych przychodów.

Najsłabiej w lipcu wypadł Softbank. Udziały spółki straciły 23 proc. wartości. To efekt znacznej redukcji prognozy tegorocznych wyników Softbanku przedstawionej przez władze spółki. Po dużym spadku kursu akcji Softbanku przyszło odbicie. Cena podczas ostatnich sesji wyraźnie zaczęła rosnąć. Spółka zapowiada nowe kontraky w sektorze publicznym, wejście na rynki zagraniczne oraz rozwinięcie działań na rynku telekomunikacyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobry miesiąc dla firm IT