Dochody Portoryko mogą spaść o 1/3

opublikowano: 05-12-2017, 20:50

Borykające się z ogromnymi problemami związanymi m.in. ze zniszczeniami spowodowanymi katastrofalnym huraganem Maria, Portoryko staje prze kolejnym poważnym kłopotem. Obniżenie podatków przez amerykański Kongres może w konsekwencji doprowadzić do gwałtownego spadku przychodów tego karaibskiego kraju, donosi Bloomberg.

Sekretarz Skarbu Portoryko ostrzegł federalną radę nadzorczą wyspy, że rząd może stracić jedną trzecią swoich dochodów, jeśli Kongres USA zatwierdzi 20-proc. podatek akcyzowy od towarów produkowanych w tym kraju. Puerto Rico jest już bankrutem i walczy z aż 100 mld USD szkód, jakie pozostały po wrześniowym kataklizmie.

Jest to bardzo poważna sprawa, mogąca być kolejnym katalizatorem bankructwa Portoryko - napisał Raul Maldonado w liście władz federalnych.

Przywódcy Portoryko już wcześniej ostrzegali, że reforma podatkowa może zniszczyć finanse tamtejszego rządu, który już teraz boryka się z kwestią rekordowego bankructwa, starając się zredukować część swojego 74 mld USD długu. 

Do załamania finansów wyspy doszło po latach recesji, kiedy to spora liczba mieszkańców przeniosła się do pracy w USA. 

Portoryko to  terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane