Dochodzenie wykaże, jak audytor mógł nie zauważyć łapówek

opublikowano: 04-05-2017, 11:00
aktualizacja: 04-05-2017, 11:01

Brytyjski regulator wszczął dochodzenie, które ma wykazać jak to możliwe, że audytorzy z KPMG nie zauważyli łapówek płaconych przez Rolls-Royce, donosi The Telegraph.

Regulator wziął pod lupę sprawozdania finansowe Rolls-Royce’a za lata 2010, 2011 i 2013, które badał i zatwierdził KPMG.

Rolls-Royce zawarł  w styczniu ugodę wartości 670 mln GBP, aby zamknąć toczące się w USA i Wielkiej Brytanii dochodzenia w sprawie działań korupcyjnych brytyjskiego koncernu. Ciągnęła się ona od 2012 roku kiedy brytyjski producent silników odrzutowych  poinformował o przekazaniu regulatorowi dokumentów dotyczących oskarżeń o korupcję. Chodziło o zagraniczną działalność firmy, m.in. w Chinach i Indonezji. Rok później ruszyło śledztwo zarówno w Wielkiej Brytanii jak i USA. Od tego czasu sprawa urosła i podejrzewano, że Rolls-Royce stosował korupcję w kilkunastu państwach.

Dzięki ugodzie koncern uniknął sprawy kryminalnej, która mogła go kosztować miliardy funtów utraconych kontraktów rządowych. Sędzia Brian Leveson mówił w styczniu, że korupcja w Rolls-Royce była stosowana w koncernie od dekad na szeroką skalę i miała charakter „endemiczny”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Dochodzenie wykaże, jak audytor mógł nie zauważyć łapówek