Dodatni finisz na Wall Street

WST
opublikowano: 30-12-2009, 22:09

Środowa sesja na amerykańskich giełdach nie przyniosła zmiany sytuacji. Mimo, że przez długie godziny indeksy pozostawały pod kreską, dzień zakończył się wzrostem wskaźników, choć relatywnie symbolicznym. Biorąc pod uwagę ograniczony handel, nie ma jednak powodów do specjalnych narzekań. Rynek porusza się w wąskim kanale, nie naruszając istotnych wsparć.

Na finiszu sesji DJ IA notował wzrost rzędu 0,03 proc., S&P500 rósł o 0,02 proc. zaś Nasdaq zyskiwał 0,13 proc.

W trakcie sesji na parkiet trafiły dane o grudniowej wartości indeksu aktywności sektora wytwórczego Chicago PMI. Nieoczekiwanie wzrósł on do 60 pkt, podczas gdy analitycy oczekiwali spadku z 56,1 do 55,1 pkt. To najwyższa wartość wskaźnika od stycznia 2006 r.

Przecena na rynku surowcowym negatywnie wpływała na notowania większości koncernów wydobywczych (presji nie poddały się np. akcje Alcoa) i paliwowych (ostatecznie ropa zakończyła dzień zwyżką). Zniżkował jednak m.in. kurs akcji Barrick Gold i Freeport-McMoRan, którym zaszkodził spadek cen złota do najniższego poziomu w okresie tygodnia po spekulacjach, że skala wzrostu amerykańskiej gospodarki może zredukować popyt na metale szlachetne, które stanowiły dotąd swoistą alternatywę względem dolara. Ten ostatni zyskiwał na wartości.

Pod kreską toczył się handel papierami Broadcom Corp. Producent mikroprocesorów używanych w zestawach bezprzewodowych i dekoderach telewizyjnych poinformował o decyzji o wypłaceniu 160,5 mln USD w ramach sądowej ugody z akcjonariuszami.

Powodów do zadowolenia nie mieli akcjonariusze Pfizera, największego na świecie producenta farmaceutyków. Firma zakończyła próby nad nowym eksperymentalnym środkiem anty nowotworowym po tym jak niezależna komisja stwierdziła, że nie zwiększa on szans pacjentów na przeżycie.

Niewielkim wzrostem kursu mogły za to pochwalić się papiery Apple. Analitycy z Kaufman podnieśli cenę docelową dla walorów producenta kultowych iPodów z 235 do 253 USD. Prognozują, że spółka może sprzedać rekordową ilość, nawet 9,5 mln iPhone’ów w tym kwartale.

Ten sam rekomendujący podbił wycenę akcji Nvidia, producenta graficznych układów scalonych podnosząc ocenę ich atrakcyjności inwestycyjnej z „trzymaj” do „kupuj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dodatni finisz na Wall Street