Dogrywka przedłuży handel na rynku akcji

Artur Szymański
10-07-2003, 00:00

Wraz z końcem wakacji GPW przedłuży sesję o 10 minut. Z myślą o dużych, pasywnych inwestorach, na zamknięciu wprowadzona będzie dogrywka.

Uruchomienie handlu w ramach dogrywki na zamknięciu sesji stanowi realizację pierwszej z zapowiedzi, jaką Wiesław Rozłucki, prezes GPW, przedstawił na czerwcowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy giełdy. Dogrywka wprowadzona zostanie głównie z myślą o dużych podmiotach handlujących na GPW. Wiesław Rozłucki zaznacza, że ma to na celu umożliwienie im sprzedaży akcji w taki sposób, by duże transakcje nie miały wpływu na bieżący kurs akcji.

— Czynimy to z myślą o dużych inwestorach, takich jak otwarte fundusze emerytalne, które są zainteresowane dokonaniem transakcji po kursie z zamknięcia. Liczymy na znaczny wzrost obrotów — wyjaśnia prezes GPW.

Zarządzający aktywami funduszy inwestycyjnych i emerytalnych dość obojętnie przyjęli pomysł dogrywki na zamknięcie sesji.

— Pomysł wprowadzenia dogrywki na zamknięcie oceniam neutralnie. Na dobrą sprawę dogrywka będzie hybrydą drugiego fixingu i transakcji pakietowej. Dużym plusem jest możliwość dokonania transakcji po z góry znanej cenie oraz to, że nie będzie ona miała wpływu na ustalony na zamknięciu kurs— twierdzi Dawid Sukacz, zarządzający OFE Commercial Union.

Prowizja od transakcji pakietowej jest niższa niż za wymianę akcji w dogrywce.

— Więc podmioty zainteresowane wymianą dużego pakietu akcji uczynią to w ramach transakcji pakietowej — uważa Dawid Sukacz.

Dogrywka będzie odbywała się w godz. 16.10-16.20, po kursie wyznaczonym w trakcie fixingu na zamknięciu. Zasady przyjmowania i realizacji zleceń w tej fazie, będą identyczne, jak w przypadku dogrywki w trakcie notowań w systemie kursu jednolitego.

Jeżeli w fazie zamknięcia nie zostanie wyznaczony transakcyjny kurs zamknięcia, dogrywka nie będzie się odbywała. Wprowadzenie dogrywki na zamknięcie, oprócz przedłużenia sesji, ma też przesunąć w czasie zawieranie transakcji pakietowych. Obecnie można to robić między 16.15 a 16.30. Po 1 września pakietówki dokonywane będą od 16.25 do 16.40.

Skróceniu o 10 minut ulegnie też faza przyjmowania zleceń na dzień następny. Nie wpłynie ona natomiast na wydłużenie czasu przesyłania wyników sesji do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Dogrywka przedłuży handel na rynku akcji