Dojście Polski do euro tematem spotkania ministra finansów z RPP

DI, PAP
opublikowano: 13-02-2008, 19:43

Nie ma jeszcze określonej daty przyjęcia euro przez Polskę, jednak celem rządu jest spełnienie przez Polskę trzech krajowych kryteriów z Maastricht - fiskalnego, inflacyjnego i długoterminowych stóp procentowych - powiedział w środę minister finansów Jacek Rostowski.

Ścieżka dojścia Polski do euro była głównym tematem środowego spotkania ministra z Radą Polityki Pieniężnej (RPP).

Rostowski zwrócił uwagę, że o ile kryterium fiskalne jest odpowiedzialnością rządu, to inflacyjne zależy od działań NBP i RPP, zaś kryterium długoterminowych stóp procentowych jest wspólną odpowiedzialnością rządu i banku centralnego.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt. proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa. Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać o więcej niż o 2 pkt. proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji.

Ponadto dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB. Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do euro tylko o plus/minus 15 proc.

"Strategia rządu zakłada konieczność spełniania tych trzech kryteriów w sposób trwały na następne lata" - powiedział Rostowski.

Strategia przystąpienia do euro "na trwale zabezpieczy wiarygodność Polski przez spełnienie tych trzech kryteriów krajowych i wybranie stosownego momentu przystąpienia do ERM2" - powiedział Rostowski.

Dodał, że przyjęcie mechanizmu ERM2 w tej chwili byłoby "trudne" ze względu na zawirowania na rynkach finansowych i nie jest ono przewidywane "w najbliższej przyszłości".

Rostowski powiedział, że strategią rządu jest praca nad realizacją kryteriów z Maastricht "a potem skorzystanie z sytuacji przychylnej, przystąpienie do ERM2 i po dwóch latach do euro".

Obecną sytuację uznał za "nieprzychylną", a moment korzystny określił jako ten, w którym będzie panował "relatywny spokój" na rynkach finansowych. "Łatwiej jest określić okres nieprzychylny niż przychylny i w to w pewnym sensie określa warunek brzegowy" - dodał.

Poinformował, że program kowergencji, który rząd przedstawi Komisji Europejskiej jeszcze w tym kwartale, będzie opierał się "na osiągnięciu deficytu strukturalnego w wysokości 1 proc. PKB w 2011 r." Jak pod koniec stycznia informował wiceminister finansów Stanisław Gomułka, program konwergencji zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych w 2008 roku wyniesie około 2,6-2,7 proc. PKB, w 2009 r. spadnie do 2-2,5 proc. PKB, w 2010 do 1,5 proc. PKB i do 1 proc. PKB w 2011 roku.

Rostowski przypomniał, że z Polski wciąż KE nie zdjęła procedury nadmiernego deficytu. Dodał, że jest "pewna obawa", że "przez jakiś czas" Polska może nie spełniać kryterium inflacyjnego. "Mamy nadzieję, że relatywnie krótki" - podkreślił.

Rostowski powiedział, że przedstawił RPP "zarys" strategii rządu na następne 4 lata. Dodał, że rozmowa dotyczyła również ewentualnych zagrożeń makroekonomicznych w ciągu następnych kilku lat, wzrostu popytu krajowego i jednostkowych kosztów pracy.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że "z punktu widzenia polityki monetarnej świadomość kalendarza działań pozwoli dobierać instrumenty polityki monetarnej".

Odnosząc się do niedawnych wypowiedzi kandydata na stanowisko wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego o możliwości stosowania interwencji na rynku walutowym przez bank centralny w przypadku umocnienia się złotego większego niż 3,40-3,45 do euro, Skrzypek powiedział, że "nie kryje swojego sceptycyzmu co do korzystania z interwencji na rynkach walutowych".

Rostowski dodał, że politykę kursową określa NBP w porozumieniu z rządem i RPP. "Obecna polityka jest polityką płynnego kursu. Nie widzimy potrzeby interwencji" - powiedział.

Po środowym spotkaniu ma dochodzić do kolejnych "systematycznych" rozmów ministra finansów z RPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dojście Polski do euro tematem spotkania ministra finansów z RPP