Dokąd po kredyt na gotowe lokum

Michał Kisiel Bankier.pl
opublikowano: 27-06-2017, 22:00

W czerwcowej edycji rankingu kredytów hipotecznych sprawdziliśmy, na jakie warunki finansowania mogą liczyć ci, którzy kupują gotową nieruchomość od dewelopera

Zbudowanie od zera domu, od projektu do wykończenia, to zadanie wymagające nie tylko pokaźnych zasobów finansowych, ale także wiele samozaparcia, kreatywności i czasu. Nie wszyscy chcą mierzyć się z takimi wyzwaniami, dlatego grono zwolenników mają gotowe nieruchomości sprzedawane na rynku pierwotnym. W najnowszej edycji rankingu kredytów hipotecznych Bankier.pl sprawdziliśmy, co zaoferują banki rodzinie, która chce przenieść się do niewielkiego, 125-metrowego domu wybudowanego przez dewelopera.

Budynek mieści się w podkrakowskiej gminie i kosztuje 445 tys. zł. Potencjalni kredytobiorcy to 36-letnia kobieta i 38-letni mężczyzna. Małżeństwo wychowuje dwójkę dzieci i pobiera 500 zł świadczenia w ramach programu 500+. Klienci pracują na umowy o pracę na czas nieokreślony, a ich łączny miesięczny dochód netto wynosi 7,9 tys. zł. Kredytobiorcy dysponują jednym samochodem, nie spłacają obecnie żadnego zadłużenia, a ich historia kredytowa nie kryje negatywnych niespodzianek.

Z 10-procentowym wkładem

Klienci muszą posiadać co najmniej 44,5 tys. zł, które można przeznaczyć na wkład własny do kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że ten wymóg to efekt zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzorcaoczekuje, że banki wymagać będą od kredytobiorców wpłaty jednej piątej wartości inwestycji, ale połowę z tej sumy można dodatkowo zabezpieczyć, co wpływa na łączny koszt kredytu.

W czołówce czerwcowego zestawienia znalazł się Bank BPS, w którym marża może osiągnąć poziom 1,3 pkt. proc. Warunkiem jest założenie ROR, wnioskowanie o kartę kredytową z limitem co najmniej 1 tys. zł oraz ubezpieczenie nieruchomości we współpracującym z kredytodawcą towarzystwie.

Na drugim miejscu rankingu są PKO Bank Polski oraz PKO Bank Hipoteczny, który bardziej atrakcyjne warunki oferuje klientom o ponad 6-miesięcznym stażu. Klient nowy uzyska przy 10-procentowym wkładzie własnym marżę na poziomie 1,91 pkt. proc., a przez pierwsze 12 miesięcy – 1,1 pkt. proc. Na trzeciej pozycji ulokował się Bank Pekao, w którym łączny koszt kredytu wyniesie 225 tys. zł.

Z 20-procentowym wkładem

Przy 20-procentowym wkładzie własnym na czele rankingu ponownie znajduje się Bank BPS. Drugie miejsce przypada natomiast Citi Handlowemu, w którym marża w całym okresie kredytowania wynosi 1,69 pkt. proc. Na trzeciej pozycji znalazła się oferta PKO Banku Polskiego i PKO Banku Hipotecznego skierowana do klientów stałych. Tuż za nią uplasował się kredyt Banku Pocztowego, dostępny dla klientów posiadających 20-procentowy wkład własny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kisiel Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu