Dolar dotarł do szczytu

  • Marek Rogalski
opublikowano: 26-08-2015, 22:00

Opublikowane wczoraj dane o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych cechuje duża zmienność, stąd też często stają się one pretekstem do krótkoterminowych ruchów, które później się wyczerpują. Podobnie może być również teraz.

Dane były lepsze od oczekiwań. W lipcu zamówienia wzrosły o 2 proc. m/m, o 0,6 proc. bez transportu oraz o 1 proc. z wyłączeniem obronności. Problem w tym, że w ujęciu rocznym wiele się nie zmienia. Trudno zatem znaleźć sygnały mogące chociażby stać się mocniejszym argumentem dla Fedu za podwyżką stóp procentowych. Dodatkowo słowa Williama Dudleya z Fedu zdają się sugerować, że najwcześniejszym możliwym terminem jest grudzień, a członkowie komitetu będą uważnie przyglądać się sytuacji na rynkach finansowych i perspektywom inflacji.

W przypadku EUR/USD trudno będzie o naruszenie wsparć przy 1,1350-75. Wczorajminimum wyniosło 1,1351. Z kolei koszyk BOSSA USD ustanowił szczyt na 80,64 pkt., a więc w zakładanym rejonie 80,60-80,70 pkt. Tu też trudno będzie o wyjście wyżej bez dodatkowych bodźców. Te mogą pojawić się dopiero 17 września przy okazji publikacji komunikatu Fedu, który ustawi rynek pod grudniową podwyżkę stóp procentowych. Tymczasem w przypadku euro nadal obowiązuje ujemna korelacja z rynkami akcji, co za chwilę powinniśmy zobaczyć, obserwując zwyżkującego… EUR/USD.

Wiele wskazuje na to, że kurs EUR/USD staje przed kolejną falą wzrostową, której zasięg może wynieść minimum 1,1580-1,1600, ale równie prawdopodobny może okazać się test poniedziałkowego szczytu przy 1,1713. Kluczowe będzie zachowanie się giełd, a także piątkowe dane o inflacji w Hiszpanii i strefie euro. Do tego czasu zejście poniżej 1,1350 może być dość trudne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy