Dolar drożeje

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 06-10-2017, 18:04

Zastanawiająca jest dzisiejsza reakcja dolara amerykańskiego na słabe dane z rynku pracy w USA (spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 33 tys.). Amerykańska waluta zyskuje na wartości względem pozostałych walut, w tym także złotówki.

EUR/PLN

Od godziny 14.30 złotówka zaczęła się dynamicznie osłabiać do europejskiej waluty. Tym samym kurs wybił się górą z wąskiej konsolidacji budowanej w ciągu ostatnich dwóch dni. Wcześniej odbicie na notowaniach EUR/PLN wyhamowało tydzień temuczwartek i od tamtej pory oglądaliśmy korekcyjne cofnięcie.

Dodatkowo w minionym tygodniu kurs tej pary zdołał naruszyć strefę oporów wyznaczaną przez 38,2% zniesienie sekwencji spadkowej zapoczątkowanej w grudniu ubiegłego roku oraz średnioterminową linię trendu wzrostowego z genezą w grudniu 2015roku (4,2950-4,31). Z technicznego punktu widzenia jej sforsowanie otwierało drogę do dalszych wzrostów przynajmniej do okolic 4,37. Notowania jednak nie kontynuowały ruchu w górę. W wyniku oglądanego w ostatnich dniach cofnięcia kurs wrócił do wnętrza tej strefy. Obecnie strona popytowa podjęła kolejną próbę wybicia górą.

Technicznym sygnałem zakończenia korekcyjnego odbicia wygenerowanego w połowie maja byłoby jednak dopiero pokonanie linii trendu wzrostowego przebiegającej obecnie na poziomie 4,2350, natomiast potwierdzeniem scenariusza spadkowego w średnim terminie będzie dopiero zejście notowań poniżej tegorocznych minimów na poziomie 4,1516 .

USD/PLN

Na notowaniach USD/PLN dynamiczny ruch w górę także wyhamował w miniony czwartek. Kurs dotarł do poziomu 23,6% zniesienia sekwencji spadkowej z genezą w grudniu ubiegłego roku i pozytywnie przetestował ten opór (3,70). Następnie strona podażowa podjęła próbę powrotu do wnętrza kanału spadkowego, z którego wybiła się na początku zeszłego tygodnia i w obrębie którego poruszała się od grudnia 2016 roku. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem. W ostatnich dniach na omawianej parze wykształciła się prawdopodobnie korekta płaska rozszerzona. Wczoraj ponownie do głosu doszła strona popytowa. Sforsowanie poziomu 3,70 otworzyłoby drogę do kontynuacji odbicia przynajmniej do poziomu 3,8060 (38,2% zniesienie wspomnianej sekwencji spadkowej oraz odłożona w górę szerokość kanału). Dzisiaj po południu ruch w górę ponownie wyhamował w okolicy tego oporu. Wariant wzrostowy cały czas jednak pozostaje moim zdaniem bardziej prawdopodobny w najbliższych dniach oraz tygodniach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar drożeje