Dolar drożeje, w grze Katalonia, Fed i dane makroekonomiczne

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 02-10-2017, 09:21
aktualizacja: 02-10-2017, 09:22

Październik na rynku walutowym rozpoczął się od spadku EUR/USD, a w ślad za nim za wzrostem USD/PLN. Dziś w centrum będzie Katalonia, przyszły szef Fed, a także cała seria publikowanych danych makroekonomicznych.

Pierwszy tydzień października przynosi powrót kurs EUR/USD poniżej poziomu 1,18 dolara, co można wiązać zarówno z tematem Katalonii, jak i spekulacjami nt. nowego szefa Fed oraz po prostu sytuacją na wykresie tej pary, która sprzyja spadkom w kierunku 1,16 dolara. Zmiany na EUR/USD automatycznie wpływają na zachowanie złotego, który traci w relacji do dolara, jednocześnie pozostając stabilnym w relacji do euro i szwajcarskiego franka. O godzinie 08:33 kurs USD/PLN testował poziom 3,6640 zł, wracając do wzrostów po dwóch dniach realizacji zysków. W tym czasie za euro trzeba było zapłacić 4,31 zł, a frank kosztował 3,7730 zł. Jeżeli w kolejnych godzinach dolar będzie dalej się umacniał, to złoty zacznie tracić również w relacji do euro i franka.

Warsh zastąpi Yellen?

W ciągu 2-3 tygodni rozstrzygnie się, kto od początku lutego 2018 roku będzie kierował amerykańską Rezerwą Federalną (Fed). Obecnie najpoważniejszym kandydatem do stanowiska szefa Fed jest 47. letni Kevin Warsh, z którym prezydent Trump spotkał się w poprzednim tygodniu (aczkolwiek wciąż w grze jest jeszcze Janet Yellen).

Warsh w latach 2006-2011 był członkiem Fed, ale zrezygnował w proteście przeciwko ultraluźnej polityce monetarnej prowadzonej wówczas przez Bena Bernanke. Warsh wciąż krytykuje Fed za obecną, zbyt łagodną politykę, dlatego objęcie przez niego stanowiska może oznaczać małą rewolucję w Fed. A na pewno takie będą oczekiwania inwestorów. Stąd też nominacja Warsha może oznaczać mocniejszego dolara i skok rentowności obligacji USA. 

Katalonia chce niepodległości

Rząd Katalonii ogłosił, że w niedzielnym referendum niepodległościowym, w którym wzięło udział 42 proc. uprawnionych, 90 proc. głosujących opowiedziało się za oderwaniem od Hiszpanii. Rząd w Madrycie natomiast oświadczył, że żadne referendum się nie odbyło, gdyż wg hiszpańskiego rządu i tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego, głosowanie było nielegalne. Sprawa Katalonii, zwłaszcza, że już wkrótce podobny plebiscyt chcą przeprowadzić Baskowie, lekko ciąży wspólnej walucie. W średnim terminie, o ile na horyzoncie naprawdę nie pojawi się realne widmo rozpadu Hiszpanii, nie będzie to miało jednak dużego znaczenia, a kluczowa dla euro pozostanie polityka ECB i perspektywy wzrostu gospodarczego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Polska rynkiem rozwiniętym wg FTSE

W piątek wieczorem agencja indeksowa FTSE Russel, która tworzy i dostarcza indeksy dla London Stock Exchange, poinformowała o przekwalifikowaniu we wrześniu 2018 roku Polski do kategorii "rynków rozwiniętych" z kategorii "rynków rozwijających się". Tym samym Polska znajdzie się w gronie 25. najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. To ważny krok, aczkolwiek w bliskiej perspektywie on niewiele zmienia. Głównie dlatego, że przez inną agencję indeksową, a mianowicie MCSI, wciąż Polska jest klasyfikowana w gronie "rynków rozwijających się". Ponadto trudno oczekiwać, że duże globalne fundusze natychmiast będą przebudowywać swoje portfele. Stąd też nie należy oczekiwać, ani silnych wzrostów na warszawskiej giełdzie w najbliższym czasie, ani też tego, że złoty przestanie być skorelowany z węgierskim forintem i innymi walutami emerging markets.

Bogate kalendarium i święto w Chinach

Rynkowe kalendarium jest dziś bardzo bogate. Inwestorzy poznają przede wszystkim całą serię przemysłowych indeksów PMI dla Europy i USA, a także analogicznych amerykańskich indeksów ISM. W tym gronie znajdą się również dane z Polski. O godzinie 09:00 dowiemy się jaką wartość we wrześniu miał indeks PMI. Oczekiwany jest jego wzrost do 53,2 pkt. z poziomu 52,5 pkt. miesiąc wcześniej.

W całym tygodniu uwaga rynków, oprócz wspomnianych wcześniej tematów przyszłego szefa Fed i Katalonii, będzie się koncentrować właśnie na indeksach PMI (w środę zostaną opublikowane jeszcze indeksy dla usług), a także danych z rynku pracy w USA (raport ADP, bezrobocie, zatrudnienie, płaca godzinowa). Ponadto warto zwrócić uwagę na bilans handlowy USA i zamówienia przemysłowe w Niemczech. Nie można też zapominać, że przez cały tydzień zamknięte są rynki finansowe w Chinach.

W kraju wydarzeniem będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Stopy nie zostaną zmienione, ani też nie zostanie zasygnalizowana ich zmiana w bliskiej przyszłości, ale interesujące będą komentarze Rady do ostatnich danych o wyższej od oczekiwań inflacji i lepszych danych o produkcji i sprzedaży.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, niezależny analityk

Polecane