Dolar hitem tego roku

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 07-11-2018, 15:39

Po bardzo nerwowym na rynkach finansowych październiku analitycy Deutsche Banku zwrócili uwagę, że w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku rekordowy odsetek monitorowanych przez nich 60. rozmaitych aktywów z całego świata przynosi ujemne stopy zwrotu, przynajmniej w ujęciu dolarowym (czyli z punktu widzenia amerykańskiego inwestora).

Zdaniem ekspertów DB jest to konsekwencja tego, że "ogromna większość globalnych aktywów jest droga z historycznego punktu widzenia na skutek ekstremalnej polityki monetarnej".

Co ciekawe wśród tych nielicznych aktywów, które ustrzegły się przed ujemną stopą zwrotu, znalazły się ... amerykańskie akcje. Swoisty "amerykocentryzm" na rynkach w tym roku widać jeszcze dobitniej, jeśli na wyniki w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku spojrzymy z punktu widzenia polskiego inwestora.

Absolutnym hitem tego roku okazał się jak na razie ... dolar amerykański.

Oto kilka naszych obserwacji:

- Nie przez przypadek na drugim biegunie znalazły się z kolei polskie akcje. Wielokrotnie dowodziliśmy, że stopy zwrotu z akcji na GPW są na ogół ujemnie skorelowane ze zmianami kursu USD.

- Dolar (podobnie jak niektóre inne waluty, jak frank szwajcarski czy japoński jen), to z punktu widzenia polskiego inwestora swoista "bezpieczna przystań" w okresach zawieruchy na rynkach.

-Z tych względów dolar zapewnia na dłuższą metę wyraźne korzyści z dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Zauważmy też, że tegoroczna moc USD była w jakimś stopniu przewidywalna i zgodna z historycznymi "regułami". Oto co na ten temat pisaliśmy w styczniu, przy okazji podsumowania stóp zwrotu za 2017 rok: "Charakterystyczne jest to, że w przeszłości dolar zwykle w okolicach najniższych pozycji w rankingu przebywał przez dwa kolejne lata z rzędu (2012-2013, 2009-2010, 2006-2007). Potem odzyskiwał nagle blask i ... wskakiwał na czołową pozycję w zestawieniu (2008, 2011, 2014). Wygląda na to, że i teraz "reguła dwóch lat" jest spełniona - w ub.r. dolar był na samym dole rankingu, a w 2016 - na przedostatniej pozycji. Czyżby miał sprawić niespodziankę i w tym roku przeskoczyć w okolicę podium?" Jak widać te wnioski okazują się całkiem trafne...

Oczywiście nie zawsze dolar będzie dostarczał korzyści w ramach zdywersyfikowanego portfela. Zdarzały się też przecież lata, w których dla odmiany pogarszał wyniki takiego portfela. Na podsumowanie bieżącego roku i snucie możliwych scenariuszy na 2019 przyjdzie jeszcze czas...

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu