Dolar kontynuuje zwyżki przed kluczowym głosowaniem w Senacie

  • Marek Rogalski
opublikowano: 30-11-2017, 11:49
aktualizacja: 30-11-2017, 11:51

Kluczowe informacje z rynków:

USA/ FED: Szefowa FED przemawiając wczoraj przed połączonym komitetem ekonomicznym Kongresu, dała do zrozumienia, że gospodarka może być silniejsza, a przyczyny stojące za niskimi odczytami inflacji przejściowe, co tym samym uzasadnia dalsze zacieśnianie polityki monetarnej. Podczas sesji pytań Yellen zgodziła się, że warto aby FED przeanalizował możliwość poluzowania regulacji dla małych banków. Poza tym wczoraj po południu poznaliśmy rewizję ostatnich danych o dynamice PKB w III kwartale – wypadła ona nieco powyżej pierwszych szacunków (wzrost wyniósł 3,3 proc. k/k w ujęciu zanualizowanym). Jednocześnie agencje podały, że Donald Trump nominował Marvin’a Goodfriend’a do zarządu FED. Jest on profesorem Carnegie Mellon i zagorzałym krytykiem polityki Janet Yellen, ale nie określa siebie jako zdeklarowanego „jastrzębia”. Jego kandydatura musi być teraz zaaprobowana przez Senat.

USA/ PODATKI: Senat przegłosował wczoraj stosunkiem głosów 52 do 48 procedurę pozwalającą rozpocząć formalną debatę poprzedzającą głosowanie nad ustawą podatkową. Jest ono planowane w nocy z czwartku na piątek.

WIELKA BRYTANIA: Gazeta The Times podała, że rząd jest coraz bliższy osiągnięcia porozumienia w kwestii granicy pomiędzy Irlandią Północną, a Irlandią po Brexicie. Z kolei premier Theresa May w wywiadzie dla Sky News dała do zrozumienia, że rząd robi wszystko, aby móc przejść do kolejnego etapu negocjacji z Unią Europejską.

EUROSTREFA / NIEMCY: Na dzień przed kluczowym spotkaniem pomiędzy SPD, a CDU/CSU i prezydentem, szef socjaldemokratów Martin Schulz wezwał chadeków do poparcia programu zakładającego większą integrację w ramach struktur UE (SPD chce chociażby powołania wspólnego budżetu, ministra finansów odpowiedzialnego też za podatki, czy też ustalenia wysokości płacy minimalnej). Na 7 grudnia zaplanowano rozpoczęcie trzydniowej konwencji SPD, na której członkowie partii mają zdecydować o tym, czy rozpocząć negocjacje nt. ponownego zawiązania tzw. Wielkiej Koalicji.

CHINY: Indeks PMI dla przemysłu wyniósł w listopadzie 51,8 pkt. (szacowano 51,4 pkt.), a dla usług 54,8 pkt. wobec 54,3 pkt. w październiku.

AUSTRALIA: Indeks wydatków inwestycyjnych prywatnych firm (CAPEX) wzrósł w III kwartale o 1,0 proc. k/k (jak oczekiwano). Poznaliśmy też dane nt. wydanych zgód na budowę domów w październiku – dynamika przyspieszyła do 0,9 proc. m/m i 18,4 proc. r/r.

NOWA ZELANDIA:  Indeks zaufania w biznesie liczony przez ANZ nieoczekiwanie załamał się w listopadzie spadając do najniższego poziomu od 8 lat (-39,3 pkt.). Indeks aktywności gospodarczej spadł do 6,5 pkt. z 22,2 pkt. Jednocześnie o 9,6 proc. m/m spadła w październiku liczba wydanych pozwoleń na budowę domów.

Opinia:  Dzisiaj dolar kontynuuje wczorajsze umocnienie. Wczoraj wszyscy republikańscy senatorowie zgodzili się, co do tego, że można rozpocząć formalną debatę nad ustawą podatkową, która najpóźniej jutro zostanie poddana głosowaniu – to dobry prognostyk, gdyby różnice „interesów” były zbyt duże, to jednomyślności by nie było. Nawet Susan Collins pytana wczoraj przez dziennikarzy stwierdziła, że widzi duże zmiany – przypomnę, że do tej pory była to jedna z osób deklarujących, że nie poprze ustawy. Oczywiście ryzyko „niekorzystnego splotu wydarzeń” zawsze istnieje, zwłaszcza, że Republikanie mają minimalną przewagę w Senacie (52-48), niemniej nie jest ono duże. Pozytywny wynik głosowania doprowadzi do przyspieszenia obserwowanych wzrostów dolara, który patrząc na techniczne układy ma szanse dość dobrze zakończyć tydzień.

Amerykańskiej walucie pomogła też Janet Yellen, która wczoraj zabrzmiała bardziej „jastrzębio”, a także nominacja (choć spodziewana) profesora Marvina Goodfrienda do zarządu FED przez Donalda Trumpa. To nieszablonowa osoba, która może wnieść nowe spojrzenie do dyskusji nt. potencjalnych posunięć FED w przyszłym roku.

Szanse na zakończenie tygodnia ponad poziomem oporu 93,14 pkt. są dość duże. Tak jak pisałem wczoraj byłby to mocny sygnał zakończenia korekty obserwowanej od końca października.

W ważnym technicznie miejscu jest EUR/USD – złamanie linii wzrostowej trendu rysowanej od 7 listopada b.r. będzie sygnałem rozpoczęcia kolejnej fali korekty w strukturze rozpoczętej we wrześniu b.r. Za takim scenariuszem przemawia chociażby układ dziennego oscylatora RSI 9. W kwestii informacji warto będzie zerkać na Niemcy – koalicja SPD z chadekami, jeżeli ostatecznie powstanie, to może być dość „wymuszona”. Wczorajsze słowa Martina Schulza pokazują, że Socjaldemokraci oczekują wiele, pytanie na ile zgodzą się chadecy (punktem spornym może być wizja integracji w ramach Unii Europejskiej – tutaj Schulz w wielu punktach popiera pomysły prezydenta Francji). Na dzisiaj zaplanowano spotkanie na szczycie pomiędzy SPD, chadekami, a prezydentem, a za nieco ponad tydzień rozpocznie się kluczowa konwencja partyjna Socjaldemokratów, która da zielone światło rozmowom o koalicji, ale i też nakreśli sztywne punkty do negocjacji.

Wyraźny ruch kierunkowy będący potwierdzeniem wcześniejszych wskazań mamy na USD/JPY – złamanie linii spadkowej trendu rysowanej od 6 listopada jest faktem. Teraz mocny poziom to okolice 113, ale wydaje się, że rynek ma aspiracje zaatakować szczyt przy 114,72 w nadchodzącym miesiącu.

Dominacji dolara opiera się funt i to skutecznie. Kolejne spekulacje nt. postępach w negocjacjach (tym razem ws. granicy z Irlandią) dają paliwo do ruchu. Wydaje się, że do 4 grudnia, kiedy zaplanowano oficjalne spotkanie May w Brukseli, gdzie zostaną złożone formalne propozycje negocjacyjne, które mają pozwolić na przejście do kolejnego etapu rozmów z Unią Europejską, nie zobaczymy większej presji na realizację zysków na funcie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy