Dolar miał być po 5,76 zł, euro po 4,90 zł

opublikowano: 15-08-2017, 22:00

Jak trafić, to w punkt, jak się pomylić, to grubo — tak podsumować można prognozy ekonomistów banku Barclays.

Analitycy jak politycy, często zmieniają zdanie. Szokujące prognozy mają krótki medialny żywot, a ich trafnością niemal nikt później się nie zajmuje. Przypadek Barclaysa jest jednak wyjątkowy, bo przed rokiem żadna inna instytucja nie oczekiwała tak gwałtownego odwrotu od złotego i innych walut rynków rozwijających się.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

Ekonomiści instytucji kreślili taki scenariusz ze względu na brexit. Prognozowali, że na koniec pierwszego kwartału 2017 r. kurs USD/PLN wzrośnie do 5,33 zł, a na koniec drugiego kwartału do 5,76 zł. Euro miało kosztować — odpowiednio 4,8 i 4,9 zł. Brexit nie zaciążył jednak na rynkach wschodzących, nie było też spodziewanej przez brytyjski bank superhossy na dolarze, a na koniec czerwca „zielony” wycenianybył na 3,71 zł, a euro na 4,23 zł. Pod koniec czerwca zresztą Barclays ogłosił rychły koniec pięcioletniego cyklu umocnienia dolara, ze względu na m.in. stopień zaawansowania ekspansji gospodarczej Stanów Zjednoczonych względem Europy.

Rozliczenie prognoz Barclaysa pokazuje przy okazji, że z daleka lepiej nie widać, bo znacznie lepiej kierunek notowań USD/PLN i EUR/ PLN przewidywali ekonomiści lokalnych instytucji, które w zestawieniu uwzględniła agencja Bloomberg. Bank Pekao oczekiwał dolara po 3,83 zł, TMS Brokers po 3,9 zł, a UniCredit, który wówczas jeszcze w Polsce był obecny, trafił niemal w punkt, prognozując dolara po 3,7 zł na koniec drugiego kwartału 2017 r. Równie blisko byli eksperci innych banków matek polskich instytucji. Santander prognozował 3,67 zł za dolara, ING 3,71 zł. Z euro było podobnie, co wynika z założeń dotyczących kursu EUR/USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu