Dolar mocniejszy po komunikacie FOMC

  • Anna Wrzesińska
aktualizacja: 04-05-2017, 11:40

Decyzją FOMC stopy procentowe w maju zostały utrzymane na niezmienionym poziomie.

W ocenie Rezerwy Federalnej spowolnienie  wzrostu gospodarczego w USA  w pierwszym kwartale tego roku było najprawdopodobniej przejściowe. W dalszym ciągu Fed ocenia, że aktywność w gospodarcze będzie rozwijać się na umiarkowanym poziomie w sytuacji stopniowej normalizacji polityki pieniężnej. Oczekuje się, że sytuacja na rynku pracy ulegnie dalszej poprawie a inflacja ustabilizuje się w okolicach 2,0%. W komunikacie FOMC wskazano, że mierzona w ujęciu 12-miesięcznym inflacja utrzymywała się w ostatnim czasie na poziomie zbliżonym do długoterminowego celu inflacyjnego oraz że krótkoterminowe ryzyka dla gospodarki pozostają zrównoważone. Dolar zyskał na wartości w reakcji na komunikat, gdyż na nowo ożywiły się oczekiwania na kolejna podwyżkę stóp procentowych w najbliższych tygodniach. Już w piątek poznamy oficjalny raport z amerykańskiego rynku pracy natomiast kwietniowy raport ADP wskazywał na wzrost nowych etatów w sektorze prywatnym o 177 tys. wobec oczekiwanych 175 tys. Dane za poprzedni miesiąc zostały zrewidowane w dół z 263 tys. na 255 tys. Dobre dane będą stanowiły argument za kontynuacją obranej przez Fed ścieżki w polityce monetarnej w kierunku wzrostu kosztu pieniądza łącznie 3-krotnie w 2017 roku. Najbardziej prawdopodobnym terminem na kolejną podwyżkę stóp procentowych wydaje się czerwiec albo lipiec tego roku.


Notowania eurodolara pozostawały stabilne zarówno podczas wtorkowej, jak i środowej sesji. Dopiero w reakcji na komunikat po posiedzeniu FOMC dolar zyskał na wartości względem euro, co sprowadziło notowania tej pary w rejon 1,0880. Dziś pomimo ustanowienia nowego minimum, wspomnianej parze udało się powrócić powyżej poziomu 1,0900 w oczekiwaniu na drugą turę wyborów prezydenckich we Francji. Finalne dane odnośnie wskaźnika PMI dla sektora usług w Niemczech i całej strefie euro były nieco lepsze niż oczekiwania rynkowe. Przed nami jeszcze publikacja sprzedaży detalicznej w strefie euro, gdzie w marcu oczekiwany jest wzrost o 0,1% w ujęciu miesięcznym i 2,1% w skali roku. Na dziś zaplanowane jest także wystąpienie głównego ekonomisty EBC oraz Mario Draghi’ego, wobec czego euro może być wrażliwe na wszelkie odniesienia do polityki monetarnej. Ponadto z USA zostanie opublikowany raport Challengera, bilans handlowe, ostateczne dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.


Początek nowego miesiąca rozpoczął się bardzo dobrze dla złotego. Nasza krajowa waluta zyskiwała na wartości względem euro i dolara na nieco mniej płynnym rynku. Eurozłoty zszedł chwilowo poniżej poziomu 4,1900, natomiast dolarzłoty zbliżył się w okolice 3,8400. Oprócz pozytywnego sentymentu utrzymującego się na rynkach zagranicznych impulsem do aprecjacji złotego był odczyt wskaźnika aktywności przemysłowej za poprzedni miesiąc. Indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł w kwietniu do 54,1 pkt. z 53,5 pkt. przewyższając oczekiwania rynkowe na poziomie 53,9 pkt. i potwierdzając mocny początek drugiego kwartału w krajowym przemyśle.

EUR/USD

Wczorajsze spadki na eurodolarze doprowadziły notowania w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali H4, która wyznacza wsparcie w rejonie 1,0875. Dzisiaj para powróciła powyżej poziomu 1,0900 i euro pozostaje dość mocne w oczekiwaniu na drugą turę wyborów prezydenckich we Francji. Duża luka wzrostowa na wykresie w dalszym ciągu ogranicza potencjał spadkowy na tej parze. EURUSD utrzymuje się poniżej ostatnich maksimów lokalnych, które wyznaczają najbliższą strefę oporu w okolicy 1,0935/50. Techniczny obraz rynku w dalszym ciągu sprzyja stronie popytowej na tej parze, co może stać się impulsem do ustanowienia nowych szczytów na tej parze.

USD/PLN

USD/PLN znajduje się w silnym trendzie spadkowym. W skali dziennej notowania tej pary utrzymują się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku oraz linii tenkan, która wyznacza najbliższy opór na poziomie 3,8730. Ponadto w dalszym ciągu cena utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej), które są skierowane ku dołowi. Zejście poniżej wczorajszego minimum dziennego otworzy drogę do powrotu w okolice 3,8135.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Dolar mocniejszy po komunikacie FOMC