Dolar może znów przegrać z euro

Mariusz Potaczała
opublikowano: 09-09-2002, 00:00

Największy ostatnio wpływ na kurs EUR/USD mają doniesienia o przygotowaniach Stanów Zjednoczonych do działań wojennych przeciwko Irakowi oraz dane makroekonomiczne z USA. Kurs EUR/USD po pokonaniu kilku istotnych oporów, dwukrotnie zbliżył się do bariery parytetu. Psychologiczna bariera 1,00 nie została jednakże przekroczona.

W czwartek notowania euro osiągnęły tygodniowe maksimum na poziomie EUR/USD 0,9990. W naszej opinii do powtórnego w tym roku złamania parytetu EUR/USD 1:1 dojść powinno w tym miesiącu. Po piątkowej poważnej korekcie spadkowej euro, kurs EUR/USD w tym tygodniu powinien wahać się w przedziale 0,9800- -0,9980. Dolny poziom przedziału rekomendujemy wykorzystać do zajmowania długich pozycji w euro.

Inwestorzy stracili nadzieję na szybkie odrodzenie amerykańskiej gospodarki po publikacji kluczowego dla USA indeksu koniunktury ISM. Większość analityków sądzi, że amerykańska gospodarka nie jest jeszcze w stanie powrócić na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Dla rynków kapitałowych wrzesień był zazwyczaj miesiącem ostrych spadków, a po wydarzeniach minionego roku inwestorzy panicznie obawiają się daty 11 września.

Na krajowym rynku walutowym złoty słabnie. Kurs USD/PLN po przetestowaniu miesięcznego minimum w okolicy 4,1150 powrócił pod koniec tygodnia do poziomu 4,17. Znaczące wahania kursu złotego w ostatnim okresie zostały wywołane oczekiwaniami na kolejne cięcia stóp procentowych po dobrych danych o cenach żywności za sierpień. Kurs EUR/PLN po przetestowaniu w poniedziałek minimum przy 4,05 wzrósł pod koniec tygodnia do poziomu 4,14. Wtorkowe obrady rządu nie przyniosły nowych rozwiązań w kwestii przyszłorocznych założeń budżetowych. Rząd obniżył prognozy dotyczące średniorocznej inflacji do poziomu 2,3 proc. z 3,0 proc. oraz utrzymał poziom planowanego wcześniej wzrostu poziomu wynagrodzeń w sektorze budżetowym.

Drugim kluczowym elementem przewijającym się w ostatnim tygodniu przez rynek była aukcja obligacji skarbowych oraz plany emisji kolejnych papierów. Na środowej aukcji zaoferowano łącznie 3,5 mld zł obligacji, na które zgłoszono rekordowe zapotrzebowanie wysokości 14,3 mld zł. W najbliższym tygodniu oczekujemy, że złoty pozostanie silny. Kurs USD/PLN będzie testował poziom wsparcia 4,1400. Przebicie tego poziomu otwiera spadki do 4,1150. Kurs EUR/PLN w okolicy 4,14 rekomendujemy do sprzedaży euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar może znów przegrać z euro