Dolar nadal mocno zyskuje

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
07-01-2015, 16:28

Początek 2015 roku przynosi kontynuację dynamicznej aprecjacji dolara amerykańskiego do głównych walut, a zatem także do złotówki. Na pozostałych parach złotówkowych oglądamy dziś ruchy korekcyjne.

USD/PLN

Po spadkowej korekcie ukształtowanej w ciągu ostatnich pięciu dni minionego roku nie ma już śladu na notowaniach USD/PLN. Od początku tego tygodnia kurs ustanawia nowe tegoroczne maksima, wczoraj bez większych problemów pokonując ekstrema z czerwca 2012 roku (3,60). Obecnie złotówka jest najsłabsza względem amerykańskiej waluty od marca 2009 roku. Historyczne ekstrema na parze USD/PLN wyznacza poziom 3,91 i zostały one zanotowane w lutym 2009. Do tego szczytu otwarta została droga w wyniku ostatnich wzrostów kursu tej pary. Biorąc pod uwagę silne wykupienie na wskaźnikach impetu w zasadzie na każdym horyzoncie czasowym powinniśmy się spodziewać na tym rynku spadkowej korekty. Taki stan rzeczy oglądamy jednak od kilku dni, a korekty jak nie było tak nie ma.

GBP/PLN

Na notowaniach GBP/PLN od 26 grudnia buduje się korekcyjna konsolidacja. Fala spadkowa zatrzymała się wczoraj rano w okolicy 38,2% zniesienia sekwencji wzrostowej z genezą 16 grudnia (5,4726). Dzisiejsza poranna próba odbicia zakończyła się niepowodzeniem – notowania nie zdołały dotrzeć do poziomu krótkoterminowej linii trendu spadkowego poprowadzonej po szczytach z ostatnich dwóch tygodni (5,5287), nie ma zatem sygnału zakończenia ruchu korekcyjnego. Maksymalny modelowy zasięg takiej korekty wyznacza poziom 5,3845 (patrz wykres).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar nadal mocno zyskuje