Dolar najmocniejszy wobec jena od 20 lat, wobec euro od 5 lat

opublikowano: 28-04-2022, 08:13

Zadeklarowanie przez Bank Japonii gotowości do nieograniczonych zakupów obligacji osłabiło jedna, informuje Reuters.

Agencja przypomina, że wcześniej spekulowano o możliwości zaostrzenia przez Bank Japonii „gołębiego” stanowiska wobec wzrostu inflacji oraz „jastrzębiej” postawy innych banków centralnych największych gospodarek. Stało się jednak przeciwnie. To spowodowało umocnienie dolara o 1,3 proc. do 129,70 JPY, czyli poziomu nie widzialnego od 2002 roku.

Euro osłabło tymczasem wobec dolara i notowano je po 1,0510 USD, najmniej od 5 lat. W kwietniu wspólna waluta osłabła już wobec dolara o 5 proc., co nie zdarzyło się od 7 lat. Reuters zwraca uwagę, że słabnięcie euro pogarsza dodatkowo sytuację w Europie, bo oznacza większy koszt notowanych w dolarze surowców energetycznych w sytuacji określanej przez Helimę Croft z RBC Capital Markets jako „wojnę energetyczną” z Rosją.

Słabnięcie euro wobec dolara oznacza także słabnięcie złotego wobed dolara. W czwartek rano kurs “zielonego” rósł o 0,5 proc. i wynosił 4,4750 zł. Jest najwyższy od ostatniego kwartału 2000 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane