Dolar najtańszy od 10 lat

Marek Wołos
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Amerykańska waluta spadła wczoraj do najniższego poziomu od prawie 10 lat. W pewnym momencie na rynku międzybankowym płacono za nią 2,8850 zł. Mocny spadek kursu USD/PLN nie przełożył się na znaczącą zniżkę notowań EUR/PLN. Euro poruszało się w przedziale 3,81-3,83 zł.

Silny złoty nie zachęcał do transakcji. Obroty były niewielkie, a inwestorzy mimo niskich notowań USD/PLN i EUR/PLN nie decydowali się na zakupy walut. Wszyscy z niepokojem obserwują postępującą aprecjację złotego i mając na uwadze dalsze prognozy wskazujące na jeszcze większe umocnienie krajowej waluty, wstrzymują się z decyzjami.

Można również domniemywać, że pomimo spadku kursu USD/PLN do rekordowo niskich poziomów spora część inwestorów nadal utrzymuje długie pozycje w dolarach, licząc na korektę wzrostową. Wydaje się, że dopiero trwałe przekroczenie strefy 2,87-2,88 skłoni dużych inwestorów do realizacji zleceń stop loss. Taki scenariusz może się potwierdzić na najbliższych sesjach, a sprzyjać mu powinna dalsza aprecjacja euro do dolara.

Globalni inwestorzy z coraz większym optymizmem patrzą na fundamenty gospodarki Eurolandu. Opublikowane ostatnio dane makroekonomiczne wskazują, że wydobywa się ona powoli ze stagnacji. Pierwszy raz od kilku lat wzrost gospodarczy przekroczył oczekiwania analityków, poprawiły się nastroje w biznesie i wśród konsumentów, a sztandarowa gospodarka strefy euro — Niemcy poprawia dynamikę wzrostu. W rezultacie inwestorzy z większą ufnością podchodzą do europejskiej waluty i akumulują ją w portfelach inwestycyjnych. Efektem tego jest nie tylko wzrost kursu EUR/USD, ale również silne wzrosty EUR/JPY.

Popyt na euro stymulują również oczekiwania na podniesienie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. W przyszłym tygodniu rada banku zdecyduje o podwyżce, co będzie dodatkowym sygnałem popytowym dla euro. Prawdopodobna staje się powtórka scenariusza sprzed dwóch lat, kiedy wspólna waluta w grudniu zwyżkowała do 1,3650 zł. Dopóki przebywa powyżej 1,2950 USD, można oczekiwać dalszej jej aprecjacji.

Marek Wołos

Dom Maklerski TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu