Dolar odrabia straty wobec euro, jednak nie wobec funta

XTB DM
25-03-2009, 08:36

Zeszłotygodniowe wzrosty na parze EURUSD nie były tak spektakularne jak te z początku grudnia, ale mimo niewielkiej korekty, mogą okazać się bardziej trwałe. Wczoraj dolar odnotował dość spore umocnienie wobec euro – z poziomu 1,3680 para EURUSD obniżyła się do 1,3425 i po części było to związane z realizacją zysków na rynkach akcji po poniedziałkowej euforii.

Wygląda jednak na to, że na EURUSD może utworzyć nam się nowy przedział konsolidacji ze wsparciem na poziomie 1,3410, czyli osiągniętym w wyniku pierwszej korekty po wzroście, który nastąpił w wyniku decyzji Fed (zaś głównie oświadczenia o zamiarze nabywania rządowych papierów). Istotnym jest zatem, iż wczoraj (oraz dziś w nocy) to minimum zostało obronione - spadek poniżej 1,3410 skomplikowałby tę sytuację.

Z kolei klarownym oporem przed dalszymi wzrostami jest poziom 1,3735. Co ciekawe, mimo cofnięcia się EURUSD, nie nastąpiło podobne odreagowanie na parze GBPUSD. Wczoraj wieczorem notowania tej pary wzrosły do poziomu 1,4773 –najwyższego od 10 lutego (jednocześnie para EURGBP powraca w okolice 0,92, czyli poziomu sprzed decyzji Fed). W tej sytuacji rynek może spróbować oporu na 1,50, czyli poziomu, którego nie udało się pokonać podczas pierwszej korekty po osiągnięciu ponad 20-letniego minimum na poziomie 1,35. Kolejne lokalne minimum 11 marca było już na widocznie wyższym poziomie i pokonując teraz poziom 1,50, para GBPUSD sygnalizowałaby gotowość rozpoczęcia trendu wzrostowego.

Co ciekawe, również Bank Anglii zamierza skupować z rynku rządowe obligacje, jednak skala nierównowagi fiskalnej w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie nie będzie tak duża jak w USA, co inwestorzy mogą policzyć funtowi na plus.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar odrabia straty wobec euro, jednak nie wobec funta