Dolar poniżej 3 zł. I dość

Marek Rogalski
opublikowano: 08-11-2006, 00:00

Dobra passa złotego na razie się kończy. Wygląda na to, że najbliższe dni przyniosą korekcyjne osłabienie naszej waluty. Co prawda wczoraj notowania dolara spadły poniżej 3 zł, ale euro nieznacznie zdrożały. Po południu za jednego dolara płacono 2,9940 zł, a za euro 3,8360 zł. Nie ma już wiele miejsca do spadku notowań głównych walut. Silne wsparcia dla kursów USD/PLN i EUR/PLN, można wyznaczyć na poziomie 2,9850-2,99 i 3,81-3,82. Jeśli dojdzie do osłabienia naszej waluty, oporami będą okolice 3,03-3,04 zł dla dolara i 3,85-3,86 zł dla euro.

Impuls do korekty notowań złotego może nadejść z rynków naszego regionu Europy. Osłabł nieco węgierski forint, inwestorzy realizowali zyski z czeskiej korony, która wczoraj okazała się najmocniejsza w historii. Nieco słabsza była także słowacka waluta, a na rynku zaczęto spekulować o możliwej interwencji tamtejszego banku centralnego. W najbliższym czasie trudno się spodziewać umocnienia złotego i walut naszego regionu. Inwestorzy uwzględnili już w kursie naszej waluty informacje o niższym deficycie budżetu i wyższym wzroście gospodarki.

Pewnym zagrożeniem dla kursu złotego mogą okazać się wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego (Fed). Zasugerowali oni, że bank może podwyższyć stopy procentowe, jeżeli inflacja nadal będzie się utrzymywać na zbyt wysokich poziomach. To mogłoby odciągnąć kapitał z rynków wschodzących do Ameryki. Alan Greenspan, były szef Fed, uważa, że spowolnienie amerykańskiej gospodarki może być przejściowe.

Na razie dolar amerykański jest w odwrocie. To rezultat obaw związanych z wynikami wtorkowych wyborów do Kongresu. Wyraźna wygrana demokratów mogłaby doprowadzić do blokowania procesów legislacyjnych prezydenckiej administracji, a także do zmiany polityki fiskalnej. Z kolei europejskiej walucie sprzyjały oczekiwania zaostrzenia polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu