Dolar pozostanie mocny

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 16-12-2016, 09:25

W dniu wczorajszym odnotowaliśmy nowy wieloletni rekord wartości dolara. W pewnym momencie kosztował blisko 4.28 złotego. Amerykańska waluta jest wykupiona, ale na ten moment nie ma podstaw aby zakładać, że to się w najbliższym czasie zmieni.

Przekaz ze strony Rezerwy Federalnej był jasny: nie tylko podnosimy stopy procentowe, ale akceptujemy oczekiwania rynku, co do kolejnych podwyżek. W przypadku Fed taka postawa nie jest oczywista. Wystarczy przypomnieć marzec 2015, kiedy Fed był pod dużą presją aby usunąć z komunikatu stwierdzenie, że będzie cierpliwy w podejmowaniu decyzji o pierwszej podwyżce. Faktycznie stwierdzenie to zostało usunięte, ale jednocześnie przekaz został tak zmiękczony, że dolar bardzo wyraźnie zaczął tracić. Teraz jest inaczej, nawet prezes Janet Yellen mówi o „wierze w amerykańską gospodarkę” i nie odżegnuje się od scenariusza trzech podwyżek w przyszłym roku. Ponieważ w żadnej innej gospodarce rozwiniętej stopy procentowe nie są podnoszone (w rozwijających się podwyżki też są wyjątkiem, takim jak Meksyk, który próbuje bronić się przed lawinową wyprzedażą peso) taki przekaz musi umacniać dolara i tak też się dzieje.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że dolar już dyskontuje optymistyczny scenariusz. Rynek stopy procentowej po raz pierwszy od długiego czasu jest zgodny z Fed i wycenia trzy podwyżki w przyszłym roku niemal w pełni. Także potencjał do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty jest umiarkowany, przynajmniej w najbliższym czasie. O ile jednak amerykańskiej gospodarce nie podwinie się noga, dolar pozostanie w najbliższych miesiącach mocny. To właśnie dane z USA będą dziś raportem dnia: o 14:30 poznamy statystyki o nowych budowach domów. Po nieoczekiwanie mocnych danych za październik, spodziewana jest nieco mniejsza liczba rozpoczętych budów, ale większa liczba pozwoleń. W Polsce poznamy dane z rynku pracy, oczekiwane jest delikatne przyspieszenie dynamiki płac (do 3,9% r/r), co jednak na ten moment nie ma decydującego znaczenia dla RPP. Ta publikacja nie będzie miała zatem wpływu na kurs złotego. O 9:13 dolar kosztuje 4.2460 złotego, euro 4.4281 złotego, frank 4.1251 złotego, zaś funt 5.2792 złotego.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Polecane