Dolar przykuje uwagę

  • Marek Rogalski
opublikowano: 28-11-2017, 22:00

Notowania złotego

We wtorek nasza waluta pozostała mocna. Na rynek trafiły informacje o świetnym wykonaniu budżetu za ostatnie 10 miesięcy, które poprawiły nastroje na rynku długu. Teraz czekamy na szczegółowe dane dotyczące dynamiki PKB w trzecim kwartale, które poznamy w czwartek. Co ciekawe, dane te zostaną zestawione z najnowszymi szacunkami inflacji za listopad, co może stworzyć kolejne pole do spekulacji na temat ewentualnej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w przyszłym roku. Nastroje w naszym regionie wspierane są też przez to, co dzieje się w strefie euro — tam w zeszłym tygodniu opublikowano szacunki danych PMI za październik i doszło do zażegnania największego od kilkudziesięciu lat kryzysu politycznego w Niemczech.

Bloomberg

Silne euro i… słaby dolar — ta kombinacja dodatkowo wspiera złotego.

Słabość amerykańskiej waluty to kombinacja obaw związanych z utrzymującą się niską inflacją i możliwych działań Fedu w latach 2018-19, a także losami ustawy podatkowej, która najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu będzie głosowana w Senacie. Nie można jednak wykluczyć, że w krótkim okresie dolar jest zbyt słaby. W połowie grudnia Fed ponownie podwyższy stopy, a także poznamy najnowsze projekcje makro, które pozwolą ocenić, na ile obawy o inflację są bardziej akcentowane przez rynki finansowe niż samych członków Fedu. Natomiast w temacie podatków Biały Dom i Republikanie mają zbyt wiele do stracenia i nie można wykluczyć, że ustawa będzie tak długo poprawiana, dopóki nie będzie pewności, że zostanie przegłosowana. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane