Dolar silny dzięki ADP i deficytowi handlowemu

  • Marek Rogalski
07-01-2015, 17:03

Opublikowane dzisiaj po południu dane makro z USA były lepsze od oczekiwań, przełamując tym samym negatywną tendencję z ostatnich dni.

Firma ADP podała swoje szacunki odnośnie nowych miejsc pracy w grudniu – wzrost był lepszy od szacunków na poziomie 226 tys. i wyniósł 241 tys. Pytanie, czy można będzie to odnieść do piątkowych szacunków Departamentu Pracy USA – tutaj ekonomiści oczekują pewnego schłodzenia po rewelacyjnym listopadzie – odpowiednio do 240 tys. dla sektorów pozarolniczych i 230 tys. sektora prywatnego.

Druga pozytywna informacja to listopadowy bilans w handlu zagranicznym, którego deficyt za sprawą taniejącej ropy zmalał w listopadzie do 39 mld USD. Niewykluczone, że dane za grudzień będą równie zaskakujące.

W efekcie dolar kontynuował dzisiaj dobrą passę względem pozostałych walut. Na koszyku BOSSA USD wyraźnie sforsowaliśmy szczyt z 4 stycznia na 77,91 pkt. Teraz wszystko zależy od zapisków z grudniowego posiedzenia FED, które poznamy o godz. 20:00 i ich interpretacji przez rynek.

Tak jak wspominaliśmy, kluczowa będzie ocena tego na ile zmiana retoryki komunikatu sugerująca, że FED będzie „cierpliwy” jest rzeczywistą zapowiedzą wyraźnego zacieśnienia polityki monetarnej w 2015 r.

W przypadku EUR/USD ubiliśmy nowe dno poniżej dotychczasowych 1,1840. Tym razem notowania zeszły do 1,1807. Mocne wsparcie to dopiero rejon 1,1637 będący minimum z listopada 2005 r. W przypadku odbicia ważne opory to okolice 1,1876 (minimum z 2010 r.) i 1,2041 (dołek z 2012 r.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar silny dzięki ADP i deficytowi handlowemu