Dolar siłuje się z huraganem

Marcin R. Kiepas
30-08-2005, 00:00

Poniedziałek rozpoczął się od osłabienia złotego. Polska waluta straciła w związku z oczekiwaniem na popołudniowe głosowanie w sprawie odrzucenia prezydenckiego weta do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane, a także w wyniku umocnienia euro na rynku międzynarodowym.

Pomimo ostrzeżeń premiera i ministra finansów o złych konsekwencjach takiego kroku odrzucenie weta od samego początku było przesądzone i uwzględnione w cenach. To sprawiło, że po porannym osłabieniu złoty zaczął powoli odzyskiwać straty. O godz. 16.00 GUS opublikował dane o 2,8-proc. wzroście PKB w II kwartale (po 2,1 proc. w I). Jest to co prawda wynik zgodny z rynkowymi prognozami, ale nie może zachwycać. Tak samo jak 3,8-proc. wzrost inwestycji. To wyraźnie lepszy odczyt niż w I kwartale (+1 proc.), ale wciąż zbyt mały, by gospodarka silnie ruszyła do przodu. O godz. 16:15 za euro trzeba było zapłacić 4,0485 zł, a za dolara 3,2930.

Tydzień rozpoczął się od wyraźnego osłabienia dolara wobec euro. Spadek wartości amerykańskiej waluty wywołał zbliżający się do wybrzeży USA huragan Katrina. Zdecydowanie wzrosły ceny ropy naftowej. Po raz pierwszy w historii przekroczyły 70 USD za baryłkę. Euro pomógł też wzrost indeksu nastrojów niemieckich konsumentów GfK do 3,4 z 3,2 pkt. To pierwszy wzrost tego indeksu od pięciu miesięcy.

Kurs wspólnej waluty nie zdołał się jednak wybić ponad opór, jaki w strefie 1,2345-1,2350 USD tworzy górne ograniczenie kanału wzrostowego oraz 61,8-proc. zniesienie spadków sprzed dwóch tygodni. Od godz. 9.00 dolar zaczął się powoli wzmacniać, w czym zapewne pomogło obniżenie stopnia siły huraganu Katrina — z najwyższego, piątego do czwartego. Wykres godzinowy euro porusza się w kanale wzrostowym. Wybicie ponad 1,2350 USD otworzy drogę do 1,2480 USD, a wyraźny spadek poniżej 1,2280 — do 1,2130 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar siłuje się z huraganem