Dolar stoi wysoko przed FED

  • Marek Rogalski
12-12-2016, 11:50

Kluczowe informacje z rynków:

Eurostrefa/Włochy: Nowym premierem Włoch zostanie dotychczasowy szef MSZ, Paolo Gentiloni. Jego rząd będzie miał poparcie Partii Demokratycznej, oraz Nowej Centroprawicy, a więc dotychczasowych ugrupowań popierających rząd Matteo Renzi’ego. Rząd będzie funkcjonował do czasu przedterminowych wyborów, które odbędą się w najbliższych miesiącach, po przygotowaniu jednolitej ordynacji wyborczej do dwóch izb parlamentu. Tymczasem dość trudna jest sytuacja włoskich banków. Dziennik Corriere della Serra podał, że rząd zamierza przeznaczyć aż 14 mld EUR na ratowanie sektora bankowego, prowadzone są też rozmowy z Komisją Europejską nt. powołania tzw. super funduszu. Agencje odnotowały też wypowiedź szefa niemieckiego Bundesbanku, który dał do zrozumienia, że pomoc rządowa dla włoskich banków może okazać się niezbędna, zwrócił też uwagę na dokapitalizowanie banku Monte Paschi

Japonia: Zamówienia na maszyny wzrosły w październiku o 4,1 proc. m/m (szacowano 1,3 proc. m/m) po tym, jak we wrześniu odnotowano spadek o 3,3 proc. m/m

Naszym zdaniem: Dolar koryguje dzisiaj nieznacznie silny ruch z końca tygodnia, kiedy to zyskał za sprawą wzrostu rentowności amerykańskich obligacji przed zaplanowanym w najbliższą środę posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Dla papierów 10-letnich naruszony został poziom 2,50 proc. – ostatni raz notowany w czerwcu 2015 r. Poniższy wykres pokazuje jednak, że dynamika ruchu słabnie, co sprawia, że FED poza powszechnie oczekiwaną podwyżką stóp procentowych o 25 p.b. musi jednocześnie dać dość „jastrzębi” sygnał w temacie polityki monetarnej na lata 2017-18, aby podtrzymać zwyżki na rynkach (na rentownościach obligacji, ale i też na rynku dolara). Od pewnego czasu zwracamy jednak uwagę, że oczekiwania rynku mogą być przerysowane, a Rezerwa może być ostrożna w planach komunikowania rynkom więcej, niż dwóch podwyżek stóp w przyszłym roku (co było wskazywane na wykresie oczekiwań członków FED po wrześniowym posiedzeniu). Wprawdzie znamy już nazwiska osób, które będą odpowiedzialne za aspekty gospodarcze w administracji Trumpa (Sekretarzem Skarbu zostanie Steve Mnuchin), ale na szczegóły programu fiskalnego przyjdzie nam raczej poczekać kilka tygodni – dopiero po 20 stycznia ludzie Trumpa oficjalnie podejmą pracę.

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że po zanegowaniu formacji RGR silnym czwartkowym ruchem w górę, zwyżka zatrzymała się w okolicach listopadowego szczytu, co zwiększa szanse na realizację wskazywanego wcześniej scenariusza podwójnego szczytu. Niemniej trudno będzie o wyraźniejszy ruch w dół przed komunikatem FED w środę.

Informacje nt. nowego premiera Włoch nieco uspokoiły nastroje wokół euro (chociaż de facto większym problemem są tamtejsze banki). Niemniej EUR/USD brnie w górę, potwierdzając tym samym znaczenie okolic wsparcia przy 1,0504-1,0517-1,0525. Najbliższy mocny opór to dopiero okolice 1,0657-1,0665. W średnim terminie rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się większej korekty wzrostowej, będącej odbiciem od silnych wsparć przy 1,05.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar stoi wysoko przed FED