Dolar tanieje w oczach

Marcin Ciechoński
28-10-2011, 00:00

WALUTY

Wczorajsza sesja była efektem optymizmu, który wywołał środowy szczyt Unii Europejskiej. Zapowiedziany plan przeciwdziałania kryzysowi został przyjęty przez inwestorów z dużym zadowoleniem. Pozytywne nastroje przełożyły się na indeksy giełdowe. Mocno zyskała europejska waluta, która umocniła się w stosunku do dolara powyżej istotnego oporu na 1,40. Jest to kolejny sygnał techniczny do dalszej aprecjacji euro nawet w kierunku 1,44. Tak duża skala zmian jest jednak typowa dla emocjonalnych ruchów, które mogą ulec szybkiemu załamaniu.

Obecnie widać natomiast chęć do dalszych zwyżek zarówno na parze EUR/USD, jak i indeksach giełdowych. Już w czasie poprzednich sesji widoczne było takie nastawienie inwestorów, którzy często ignorowali niekorzystne informacje, wyolbrzymiając znaczenie tych pozytywnych. Konsekwencją zmian na światowych rynkach było silne umocnienie złotego. Skala zmian szczególnie na parze USD/PLN była tak duża, że coraz bardziej prawdopodobne jest to, że wrześniowe maksima były najwyższymi poziomami w tym roku, a w najbliższych tygodniach polska waluta skonsoliduje się w okolicach aktualnych kursów. Obecnie najbliższym wsparciem są okolice 3 USD/PLN.

Pary EUR/PLN i CHF/PLN wykazywały się wczoraj znacznie mniejszą zmiennością. Jednak w kolejnych dniach również te kursy powinny się znaleźć na poziomach przynajmniej kilka groszy niższych. Obecnie czynnikiem wyznaczającym kierunki zmian są emocje, a to oznacza, że zmienność na rynkach w najbliższym czasie pozostanie na podwyższonym poziomie.

Marcin Ciechoński

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Ciechoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar tanieje w oczach