Dolar ustawia kurs złotego

Adam Łaganowski
13-04-2005, 00:00

Głównym wydarzeniem na rynku walutowym była wczoraj publikacja danych makroekonomicznych z USA. Notowania złotego były do tego czasu stabilne — kurs euro utrzymywał się powyżej 4,08 zł. Dopiero mocny skok notowań dolara w stosunku do euro po 14.30, po publikacji danych o deficycie handlowym w USA, doprowadził do zamieszania na naszym rynku i ucieczki kapitału z Polski.

Złoty najbardziej stracił w relacji do dolara. Wzrost kursu euro był mniejszy — 1 grosz od dziennego minimum na poziomie 4,0750. Taka reakcja rynku wydaje się oczywista i potwierdza zależność między kursem złotego a notowaniami EUR/USD. Gdy dolar traci do euro, notowania złotego rosną zarówno do amerykań- skiej, jak i europejskiej waluty. Gdy dolar zyskuje, złoty traci do obu głównych wa- lut.

Brak istotnych wydarzeń na krajowym rynku sprawia, że główny wpływ na kurs złotego mają notowania na rynkach międzynarodowych. Umacnianie dolara wywołuje odpływ kapitału z rynków wschodzących do USA i tym samym osłabianie walut tych krajów. W drugiej połowie tygodnia będziemy mieli również dane z naszego kraju — dane o inflacji oraz pierwsze raporty kwartalne polskich spółek giełdowych.

Najważniejszy opór dla kursu dolara to 3,25 zł, dla kursu euro — 4,18 zł. Dopiero pokonanie tych poziomów otworzy drogę do większego osłabiania polskiej waluty. Wsparcie dla tych kursów to odpowiednio 3,05 zł i 4,05 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Łaganowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar ustawia kurs złotego