Dolar złapie oddech i złoty oraz euro osłabną

Mariusz Potaczała
opublikowano: 22-10-2007, 00:00

Minął tydzień rekordów złotego. Kurs dolara spadł do 2,57 zł. Euro ustanowiło kilkuletnie minimum 3,67 zł. Złoty zyskał, gdy kurs EUR/USD pobił historyczny rekord.

Opublikowane na początku tygodnia dane o inflacji okazały się wyższe od oczekiwanych — otwierają drogę do dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Rosnące oczekiwanie kolejnej podwyżki stóp procentowych dało sygnał inwestorom do zwiększenia popytu na rodzimą walutę, której wartość nadal wspierają fundamenty polskiej gospodarki. Odchylenie od dawnego parytetu było rekordowe — aż +25,6 proc.

Nadchodzący tydzień przyniesie publikację danych o wrześniowej inflacji bazowej i sprzedaży detalicznej. Dane nie powinny wpływać na notowania złotego, które będą zależały od nastrojów na rynkach globalnych. Oczekujemy korekty kursu EUR/USD, co przełoży się na niewielki spadek wartości złotego. Utrzymanie się euro powyżej 1,40 USD będzie wzmacniało złotego.

Mariusz Potaczała

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu