Dolar znów nieco wsparty danymi

  • Marek Rogalski
opublikowano: 01-12-2016, 18:12

O ile rano rynek wyglądał słabiej, to po południu amerykańska waluta odbudowała pozycję. Niemniej nie na tyle znacząco, aby można było mówić o rosnącym ryzyku zanegowania układu RGR, chociaż niewątpliwie odbicie od rejonu wsparcia przy 84,65 pkt. (minimum wypadło przy 84,70 pkt.) powinno zwracać uwagę.

Zwłaszcza, że teoretycznie zawsze można założyć emocjonalną reakcję na wyniki włoskiego referendum – zwłaszcza, gdyby premier Renzi poniósł tu znaczącą porażkę, co utrudniłoby scenariusz zbudowania rządu technokratycznego, jaki dotrwałby do wyborów w 2018 r. Bo to, że nie odbędzie się bez pewnych zmian na włoskiej scenie politycznej, jest pewne i raczej wyceniane w poziomach euro (w naszym przypadku interesowałby nas szczególnie EUR/USD).

Dane, jakie się dzisiaj pojawiły były lepsze – z wyjątkiem cotygodniowego bezrobocia, które odbiło do 268 tys. z 251 tys. (ale liczy się pozytywna tendencja spadkowa z ostatnich tygodni). I tak dynamika przyszłych zwolnień Challengera była niska (26,9 tys. w listopadzie), wydatki na inwestycje budowlane rosły w tempie 0,5 proc. m/m w październiku (jak oczekiwano), a kluczowy wskaźnik ISM dla przemysłu odbił w minionym miesiącu do 53,2 pkt. z 51,9 pkt. (szacowano 52,2 pkt.). Uwagę zwraca spadek subindeksu zatrudnienia do 52,3 pkt. z 52,9 pkt. (teoretycznie zgodnie z oczekiwaniami, ale w kontekście apetytu inwestorów nie wygląda to nazbyt dobrze). Reasumując – dzisiejsze dane są ogólnie lepsze, ale szczególnych rewelacji nie ma. Jutro mamy odczyt Departamentu Pracy, w którym warto będzie zwracać uwagę na dynamikę płacy godzinowej – to ona może ewentualnie zaskoczyć rynki na plus, gdyż same dane raczej już nie.

W kontekście włoskiego referendum warto uważniej obserwować EUR/USD – o czym już pisaliśmy powyżej. To z tego powodu dobre odczyty PMI dla przemysłu w strefie euro nie stały się dzisiaj przesłanką do odbicia. Po południu rynek ocierał się o poziomy 1,06, podczas gdy kluczowa bariera do sforsowania w przypadku wybicia górą z formacji odwróconej formacji RGR (ta nadal obowiązuje), to rejon 1,0657-1,0665. Mocne wsparcie to rejon 1,0568. Dopiero wyraźne wybicie poniżej w/w poziomu i atak na minimum 1,0517 (z 24 listopada) mógłby anulować ten układ wzrostowy, który przyjąłby wtedy nieco inną formę z racji faktu, że rejon 1,0462 to mocne historyczne wsparcie (z marca 2015 r.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy