Dolar znów rządzi ropą

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 20-11-2007, 00:00

Ropa ponownie znalazła się na dobrej drodze, by jej kurs osiągnął wreszcie 100 dol. za baryłkę. Na rynku amerykańskim zbliżył się do 95 dol. — brakuje więc niewiele. Dwa tygodnie temu brakowało niespełna 2 dol. Mimo to ten magiczny rekord jeszcze nie padł.

Emocje, które rządzą rynkiem, są tak silne, że gracze bagatelizują nawet ważne doniesienia płynące z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). W niedzielę kartel zobowiązał się do wystarczających i punktualnych dostaw

ropy do światowych odbiorców. Zobowiązanie takie znalazło się w deklaracji wydanej na zakończenie dwudniowego szczytu w stolicy Arabii Saudyjskiej. Inwestorzy bardziej skupili się na wypowiedziach przedstawicieli Iranu i Wenezueli, którzy wezwali do podjęcia działań, by zapobiec spadkowi

wartości uzyskiwanych przez nich przychodów ze sprzedaży ropy. Za surowiec płąci się w dolarach, a kurs amerykańskiej waluty spada.

Doniesienia o słabnącym dolarze mnożą spekulacje, że wpłynie to na zwiększenie popytu na paliwa. Zdaniem analityków BM Reflex niekoniecznie musi to pchnąć kurs ropy do 100 dol. już w tym tygodniu. Problemy będą, gdy w połowie tygodnia okaże się, że w USA doszło do spadku zapasów paliw. Co prawda, w minionym tygodniu mieliśmy komunikat o rosnących zapasach ropy i benzyn, jednak wcześniej pojawiały się informacje o spadających zapasach. W tej chwili z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że do końca roku notowania ropy mogą wynosić od 88 do 100 dol. Jedynym czynnikiem, który mógłby sprowadzić kurs tego surowca do niższych poziomów, jest mniejszy popyt w związku z łagodniejszą zimą.

Maciej Zbiejcik

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane