Dolby gra we Wrocławiu

MAG
16-03-2012, 00:00

100 osób zatrudni w centrum R&Dgigant dźwięku, który na całym świecie ma 1330 pracowników. Jest szansa na 200 etatów.

Komórka, z której dźwięk brzmi jak w kinie? Nad takimi rozwiązaniami będą pracować specjaliści z centrum R&D Dolby Laboratories we Wrocławiu. Wczoraj firma ogłosiła swoje plany, o których „PB” informował w listopadzie ubiegłego roku. To może być najbardziej zaawansowana technologicznie inwestycja w Polsce w tym roku.

— Firma zatrudni 100 osób — mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta.

Na całym świecie w Dolby pracuje 1330 osób w 31 biurach. Wrocławskie centrum jest drugim — po pekińskim — ośrodkiembadawczo-rozwojowym, który Dolby samodzielnie otwiera, bo pozostałe centra firma przejęła.

— Przez 2-3 lata polskie centrum będzie rosło najszybciej na świecie — zapowiada Mike Rockwell, wiceprezes Dolby Laboratories. — Firma jeszcze nie ruszyła w Polsce, a już myśli o przenoszeniu tu kolejnych procesów. Może w związku z tym zatrudnićjeszcze 100 osób — twierdzi źródło „PB”. Z informacji „PB” wynika, że o inwestycję Dolby walczyły m.in. Gdańsk, Wilno, Praga i Budapeszt.

— Rozważaliśmy 13 europejskich miast i braliśmy pod uwagę dostęp do wykwalifikowanych pracowników czy jakość życia. Do Wrocławia przekonało nas także pełne poparcie władz — tłumaczy decyzję Mike Rockwell. Firma może dostać grant od polskiego rządu. Ma jednak szansę na dotację z unijnego programu 4.5 wspierającego inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki, bo wzięła udział w konkursie, który odbył się na początku roku.

Jeśli dostanie grant, który sięgnie 40 proc. wartości inwestycji (wynoszącej 4 mln zł plus dwuletnie koszty zatrudnienia na poziomie 22 mln zł), zrezygnuje ze wsparcia rządowego. Ogłoszenia wyników konkursu 4.5 można się spodziewać latem. Dolby ma też umowę o współpracy z Politechniką Wrocławską.

— Będziemy współtworzyli program nauczania — zapowiada Mike Rockwell.

Wrocławski ośrodek będzie zlokalizowany w kompleksie Green Towers. Jego głównym zadaniem na początku będzie adaptowanie technologii Dolby na platformy w urządzeniach konsumenckich, jak telefony komórkowe, tablety, set-top-boxy, odtwarzacze Blu-ray z dostępem do internetu oraz adaptery multimediów. Notowana na NYSE spółka została założona w 1965 r. Produkuje profesjonalne wyroby audio i sprzedaje licencje producentom elektroniki dla masowego odbiorcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dolby gra we Wrocławiu