Dom aukcyjny Christie's liczy na rekord

opublikowano: 24-04-2014, 00:00

Organizatorzy mierzą w co najmniej 500 mln USD ze sprzedaży powojennych i współczesnych prac znanych artystów

Szykuje się rekordowa aukcja dzieł sztuki w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s. Organizatorzy mierzą w co najmniej 500 mln USD ze sprzedaży powojennych i współczesnych prac znanych artystów, co oznaczać będzie przebicie ubiegłorocznego rekordu — 495 mln USD. Podczas zaplanowanej na 13 maja imprezy pod młotek trafią m.in. dzieła tak znanych ikon popkultury, jak Francis Bacon, Andy Warhol czy Mark Rothko.

Zainteresowani będą licytować 72 prace, z czego aż 10 ma szacunkową wartość co najmniej 20 mln USD. Aukcja postrzegana jest jako swoisty barometr koniunktury panującej na światowym rynku sztuki. W 2013 r. sprzedaż powojennych i współczesnych prac odnotowała 11-procentowy wzrost, ustanawiając najwyższą w historii wartość sprzedaży na licytacjach — 6,8 mld USD (dane European Fine Art Foundation). Podczas aukcji w Christie’s można będzie nabyć m.in. obraz „Three Studies for a Portrait of John Edwards” pędzla Francisa Bacona datowany na 1984 r.

Może on osiągnąć cenę 80 mln USD. Warto wspomnieć, że w listopadzie 2013 r. inny obraz z tryptyku tego artysty „Three Studies of Lucian Freud” znalazł nabywcę za aż 142,4 mln USD. Kolejnym pod względem oczekiwanej wartości sprzedaży ma być płótno warstwowe z fioletowymi i pomarańczowymi refleksami z 1962 r., które wyszło spod ręki Marka Rothko. W tym przypadku oczekuje się kwoty rzędu 60 mln USD, a sitodruk Andy’ego Warhola z 1963 r. przedstawiający zamieszki w Birmingham, w stanie Alabama, może być sprzedany za 50 mln USD.

© ℗

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu