Dom aukcyjny Christie’s sprzedaje obraz van Gogha, cena może sięgnąć 34 mln euro

PAP
opublikowano: 08-08-2021, 17:37

Dom aukcyjny Christie’s wystawi na sprzedaż w Nowym Jorku obraz Vincenta van Gogha „Drewniane domy wśród drzew oliwnych i cyprysów” (1889). „The Art Newspaper” ocenia, że obraz może zostać sprzedany za około 34 mln euro.

Siedziba domu aukcyjnego Christie’s w Nowym Jorku
Siedziba domu aukcyjnego Christie’s w Nowym Jorku
Fot. Leonard J. DeFrancisci/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Obraz „Cabanes de bois parmi les oliviers et cypres” został namalowany w październiku 1889 roku, kiedy Van Gogh mieszkał na obrzeżach Saint-Remy-de-Provence w południowej Francji.

Christie’s informuje, że dzieło holenderskiego mistrza, pochodzące z prywatnej kolekcji, zostanie wystawione na aukcji 1 listopada br. w Nowym Yorku. Z informacji magazynu branżowego „The Art Newspaper” obraz należał do zmarłego w zeszłym roku nafciarza Edwina Lochridge Coxa.

Gazeta szacuje, że dzieło może zostać sprzedane nawet za 34 mln euro i określa pojawienie się obrazu jako „rewelację”, bo od 1920 r. był on wystawiany tylko dwukrotnie: w 1949 r. w Londynie i w 1980 r. w belgijskim Mons.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane