Dom Development zawarł przedwstępną umowę kupna Euro Stylu

PAP
aktualizacja: 18-05-2017, 13:38

260 mln zł ma zapłacić Dom Development za Euro Styl, spółkę działającą na trójmiejskim rynku nieruchomości. Transakcja ma być sfinalizowana najpóźniej do 14 czerwca.

Zobacz więcej

Jarosław Szanajca, prezes Dom Development

Podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku prezes zarządu Dom Development SA Jarosław Szanajca i wiceprezes zarządu Euro Styl Mikołaj Konopka poinformowali, że w środę została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży spółki Euro Styl za 260 mln zł.

Szanajca powiedział podczas konferencji, że kupując Euro Styl, Dom Development chce wejść na nowy rynek geograficzny oraz zwiększać skalę działalności w regionie Trójmiasta i w Warszawie.

"To przede wszystkim doświadczona firma, bardzo dobrze zarządzana, prowadząca rozważną, mądrą politykę finansową, mająca znakomity +bank ziemi+ oraz prowadząca działalność dokładnie w takim segmencie, w jakim działamy w Warszawie" - uzasadniał decyzję o zakupie prezes Dom Development.

Euro Styl specjalizuje się w budowie mieszkań o podwyższonym standardzie. Szanajca wyjaśnił, że na "bank ziemi" składają się nieruchomości, które są już własnością firmy, ale na których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Euro Styl posiada bank ziemi o potencjale budowy ponad 1,3 tys. lokali (stan na 30 kwietnia br.). Natomiast Dom Development na swoich nieruchomościach może zbudować ponad 6, 6 tys. mieszkań. Szanajca zaznaczył, że łączna oferta obu firm to prawie 3 tys. mieszkań (na koniec I kw. br.).

Wiceprezes Euro Stylu zwrócił uwagę, że rynek trójmiejski jest jednym z największych rynków sprzedaży mieszkań w kraju. "Nasz rynek trójmiejski, szerszy niż Gdańsk, Gdynia i Sopot, to jest 9 tys. mieszkań” - wyjaśnił. Podkreślił, że w ciągu minionych pięciu lat wolumen sprzedanych lokali został podwojony.

"Euro Styl będzie nadal działać pod własną marką, będzie realizował wyłącznie projekty mieszkaniowe" - powiedział Szanajca. Projekty komercyjne, które były w posiadaniu spółki Euro Styl, zostały wyłączone z transakcji. "Inwestycje komercyjne zostały wydzielone do nowej spółki" - dodał Konopka.

Wiceprezes zarządu Euro Styl pytany przez dziennikarzy, dlaczego firma została sprzedana, skoro była w dobrej kondycji, powiedział: "nasze ograniczenia kapitałowe, może w jakiejś części też intelektualne spowodowały, że podjęliśmy decyzję, że musimy zrobić krok do przodu". "Już się nie dało na rynku trójmiejskim rozwijać w takiej formie, jak dotychczas" - dodał.

Euro Styl SA z siedzibą w Gdańsku jest jednym z wiodących deweloperów działających na rynku trójmiejskim. Spółka w ciągu 10 lat działalności w segmencie mieszkaniowym sprzedała ponad 3,8 tys. lokali, z tego w tym roku - 232. Zasoby gotówki spółki na 30 kwietnia 2017 r. wynosiły 55,9 mln zł, przy zadłużeniu odsetkowym na poziomie 2,1 mln zł.

Dom Development SA jest liderem na warszawskim rynku mieszkaniowym i jednym z największych i najdłużej działających deweloperów na polskim rynku. W ciągu 21 lat swojej działalności spółka przekazała do użytku ponad 26,3 tys. mieszkań. W 2016 roku wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości 1,15 mld zł wobec 904,2 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost sprzedaży o 28 proc. rok do roku. W I kwartale 2017 r. spółka odnotowała najwyższą w historii sprzedaż kwartalną na poziomie 806 lokali, co oznacza 31-proc. wzrost rok do roku. Od 2006 roku Dom Development jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Największym akcjonariuszem firmy jest Dom Development B.V. z siedzibą w Rotterdamie, w którego posiadaniu jest 59,22 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dom Development zawarł przedwstępną umowę kupna Euro Stylu