Dominik: nie ma wiarygodnej oceny skali luki podatkowej

  • PAP
opublikowano: 22-11-2018, 17:57

Nigdzie nie ma wiarygodnego dokumentu, określającego wielkość luki podatkowej - zeznał przed komisją śledczą ds. VAT b. wiceminister finansów w latach 2006-2014 Jacek Dominik.

"Nie dysponuję materiałami analitycznymi, na podstawie których można określić jakiej skali jest ta luka i z czego wynika" - stwierdził Dominik. Jak dodał, ma wrażenie, że "wrzucamy do jednego worka dwie rzeczy: to co można było teoretycznie uzyskać z podatku VAT, a nie zostało uzyskane z jakiegoś powodu, np. poprzez niższą ściągalność, oraz to co np. straciliśmy ze względu na celowe przestępstwa podatkowe".

"Pojawia się pytanie, czy jesteśmy w stanie napisać ustawę, która wyeliminuje celowe działania przestępcze. Patrząc na Kodeks karny widzę, że nie jesteśmy" - ocenił były wiceminister.

Dominik opisywał też, jak z informacji od aparatu skarbowego MF dowiadywało się, że np. jakaś ulga w akcyzie "jest niewłaściwie używana". Podał przykład z 2006 r. - ulgi na biopaliwa i sygnałów z departamentu akcyzowego oraz KE, że przy produkcji biopaliw są duże nadużycia, budżet dopłaca dużo do tej ulgi podatkowej. Jak zaznaczył, wbrew stanowisku wielu podmiotów i członków rządu ulga ta została zniesiona.

Były wiceminister pytany o znaczną różnicę prognoz i rzeczywistych wpływów z VAT w latach 2008-2009 mówił, że był to czas kryzysu, w którym różne dane zaczęły ulegać zmianom. Jak podkreślał, w tym czasie trwały na poziomie ministrów państw UE "nerwowe rozmowy" m.in. na temat, jaka jest skala kryzysu i czy "nie wywali się cały sektor bankowy". "Praktycznie nikt nie zastanawiał się, czy jest i w jakiej skali jakaś luka VAT, tylko czy mamy wystarczające środki, by utrzymać funkcjonowanie banków i czy uda się zatrzymać kryzys żeby (...) nie rozwaliła się cała gospodarka unijna" - mówił Dominik.

Jak zaznaczał, nawet KE nie zajmowała się wtedy elementami nadużyć podatkowych, bo "wydawały się zupełnie nieistotne w porównaniu ze skalą zagrożeń systemowych dla banków europejskich i gwałtownego spowolnienia całej gospodarki unijnej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane